Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Złoże węgla w Dębieńsku jest dużo większe niż szacowano. Prairie Mining podaje wyliczenia

12
Podziel się:

Zasoby węgla w Dębieńsku, oszacowane wg australijskiego standardu JORC, wynoszą ponad 300 mln ton wobec wcześniej szacowanych 210-260 mln ton, podało Prairie Mining Limited. To jedno z ostatnich w Europie złóż ze znaczącymi ilościami węgla koksującego typu 35, którego odbiorcami będą huty stali.

Złoże węgla w Dębieńsku jest dużo większe niż szacowano. Prairie Mining podaje wyliczenia
(Shutterstock/PRUSSIA ART)

Kurs akcji Praire na te wiadomości zareagował wzrostem o 7 proc.

- Zasoby węgla wynoszące ponad 300 mln ton potwierdzają potencjał naszego projektu i jego znaczenie dla polskiego górnictwa i całego środkowoeuropejskiego przemysłu stalowego - powiedział prezes Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie Praire Mining.

Podano przy tym, że "zasoby wykazane" to 93 mln ton, a 208 mln ton to tzw. "zasoby prawdopodobne", czyli razem 301 mln ton.

Ponad rok temu podano, że w całym Lubelskim Zagłębiu Węglowym, na które Praire dostała koncesję zasoby wykazane wynosiły 333 mln ton, a przewidywane 390 mln ton, czyli razem 722 mln ton. Dąbieńsko to największe złoże w tej koncesji.

- Co roku do Unii Europejskiej trafia ponad 60 mln ton węgla koksującego, Dębieńsko może być ważnym dostawcą surowca na tym rynku, pozwalającym ograniczyć import i przez to zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne regionu - dodał Stoikovich, wskazując, że jego firmie zależy na szybkim ukończeniu prac projektowych i uruchomieniu produkcji.

Informacje o większych zasobach złoża natychmiast przełożyły się na kurs spółki na warszawskiej giełdzie. Akcje poszły w górę o 6,7 proc. po godzinie notowań w środę.

Notowania akcji Praire Mining na GPW

Szacunki zasobów węgla (Coal Resource Estimate - CRE) zostały przygotowane zgodnie z australijskim standardem JORC Code (2012). Raport dotyczący zasobów uwzględnia siedem pokładów o największej miąższości.

Zgodnie z procedurą JORC, po przejęciu projektu i wstępnych analizach założono, ze wielkość zasobów węgla dla kopalni Dębieńsko, plasuje się na poziomie 210-260 mln ton (Coal Exploration Target).

- Mając już zasoby węgla wstępnie udokumentowane według międzynarodowych standardów, możemy rozważyć kilka opcji technicznej realizacji projektu - dodał członek kadry menadżerskiej Prairie Mirosław Taras. - Studium ewaluacyjne nakreśli te opcje i wyznaczy kierunek, którym będziemy podążać. Jego wyniki planujemy opublikować jeszcze w tym kwartale. Naszym celem jest jak najszybsze rozpoczęcie budowy kopalni.

Wyniki opublikowanej w styczniu 2017 r. analizy prób węgla z Dębieńska potwierdziły występowanie wysokiej jakości węgla koksującego typu 35, spełniającego międzynarodowe standardy.

Szacunki zasobów, sporządzone na podstawie tych wyników oraz danych z istniejących wyrobisk górniczych oraz historycznych otworów wiertniczych, wraz ze wstępną analizą ekonomiczną wykonalności projektu staną się podstawą do sporządzenia studium ewaluacyjnego (Scoping Study). Następnie, na potrzeby studium wykonalności mogą zostać przeprowadzone dodatkowe wiercenia.

Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, w których występują znaczące zasoby węgla koksującego typu 35 - podaje Agencja ISB.

Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 r. kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego.

Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywczą, realizującą projekt w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2015 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Stary Ślązak
6 lat temu
Dąbieńsko, czy Dębieńsko? Lubelskie Zagłębie Węglowe, czy może Śląsk? Dębieńsko z zamkniętą kopalnią w 2000r jest na Śląsku. Dąbieńsko?? nie znalazłem. Może autor artykułu wyjaśnił bo co nieco...
żenada
6 lat temu
Jaja jak berety - węgiel wydobywany przez Australijczyków polskimi rekami jest cacy a przez polskie kopalnie polskimi rękami jest be i zatruwa środowisko, perfidia i oszukańcze działania UE JEST ŚMIESZNE I ŻAŁOSNE.
StaloweMiasto
6 lat temu
Zobacz------------Siepomaga Pani Alicji.
Peter
6 lat temu
Czy to prawda, że korzyści nabyte na zasadzie PRZESTĘPSTWA (ktoś dał łapówkę) przepadają na Skarb Państwa? Kiedyś tak było.....
Olo
6 lat temu
.....że w całym Lubelskim Zagłębiu Węglowym, na które Praire dostała koncesję...... od którego Rządu ???