Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Prawa człowieka w Iranie są nadal naruszane"

0
Podziel się:

Prezydent Iranu wypowiadał się wprawdzie na rzecz złagodzenia ograniczeń wolności słowa i przeciwko przemocy wobec kobiet, ale nie może on wiele zdziałać ze względu na opór twardogłowych w rządzie.

"Prawa człowieka w Iranie są nadal naruszane"
(Shahram Sharif/CC-BY-2.0/Wikimedia)

Irańska laureatka pokojowego Nobla Szirin Ebadi powiedziała, że prawa człowieka w jej kraju nadal są naruszane mimo obietnic uważanego za umiarkowanego prezydenta Hasana Rowhaniego. Wezwała Zgromadzenie Ogólne ONZ do przyjęcia rezolucji potępiającej nadużycia.

W wywiadzie dla agencji AP, który ukazał się wczoraj, noblistka z 2003 roku oświadczyła, że pod wieloma względami sytuacja w Iranie jest gorsza niż za czasów ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Ebadi oceniła, że Rowhani wypowiadał się wprawdzie na rzecz złagodzenia ograniczeń wolności słowa i przeciwko przemocy wobec kobiet i mniejszości, ale _ nie może on wiele zdziałać _ ze względu na zacięty opór twardogłowych w rządzie.

_ - To dlatego wielu dziennikarzy, wiele znanych feministek, wielu studentów i członków społeczeństwa obywatelskiego przebywa obecnie w więzieniu _ - oświadczyła.

Irańska prawniczka i działaczka zwróciła także uwagę na wzrost liczby egzekucji przeprowadzanych w Iranie, których liczba wynosi średnio trzy dziennie. Niektóre ze straconych osób to pospolici przestępcy - dodała - ale w tej grupie jest także wielu więźniów politycznych i więźniów sumienia.

Szirin Ebadi prowadzi obecnie kampanię na rzecz projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której wyrażono poważne zaniepokojenie _ systematycznym naruszaniem praw człowieka w Iranie _. Projekt dokumentu zawiera również krytykę _ alarmującego wzrostu częstotliwości _ stosowania kary śmierci, również wobec nieletnich.

Ebadi, pierwsza muzułmanka nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla, zwróciła uwagę, że problem irańskiego programu nuklearnego i związanych z nim obaw społeczności międzynarodowej przysłania kwestię praw człowieka. Wezwała do wywierania presji na władze Iranu, by poprawiły standardy.

Szirin Ebadi wyjechała z Iranu przed kontestowanymi wyborami prezydenckimi w 2009 roku, w których reelekcję uzyskał Ahmadineżad. Jak powiedziała, cały jej majątek został skonfiskowany i zlicytowany, prowadzone przez nią organizacje pozarządowe zostały zamknięte, a jej samej grozi aresztowanie w razie powrotu do kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran gotowy do uderzenia w islamistów Do tej pory, w ramach pomocy w walce z Państwem Islamskim, Teheran dozbrajał irackich Kurdów i wysyłał doradców wojskowych do Bagdadu.
Antyamerykański protest w Teheranie Tysiące ludzi protestowały dziś przez dawnym budynkiem ambasady amerykańskiej w Teheranie, w 35. rocznicę zajęcia budynku przez radykalnych studentów.
Obejrzała mecz siatkówki i za to trafi za kraty Kobietę mającą irańsko-brytyjskie obywatelstwo, zatrzymano w Teheranie za pójście na mecz siatkówki mężczyzn. Amnesty International uznało proces za skandaliczny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)