Notowania

kraj
12.06.2016 08:59

Prawo do darmowych leków już obowiązuje. Komu przysługują?

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, ma prawo do bezpłatnych leków. Znajdą się one w wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia - wynika z noweli ustawy, która weszła w życie. Pierwszy wykaz ma być ustalony do 1 września.

Zgodnie z nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br. Oznacza to, że od września seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych leków znajdujących się na liście.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

W związku ze zwiększającą się liczbą osób starszych oraz z potencjalnym poszerzaniem wykazu leków założono stopniowy wzrost kwoty refundacji o ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6-7 lat, a następnie spowolnienie tego wzrostu do ok. 6 proc.

W sytuacji, gdy wydatki z budżetu państwa przekroczą po pierwszym kwartale danego roku 25 proc. limitu przewidzianego na ten rok, minister zdrowia "wdraża mechanizm korygujący", polegający na zmianie wykazu bezpłatnych medykamentów.

Zobacz także:

Tagi: kraj, prawo, zdrowie, leki, seniorzy, pap, mz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2016

PolskaPrzynajmniej coś robią coś dają bo z tego co pamiętam PO nawet palcem nie kiwneło przez 8 lat !!!

12-06-2016

krykaCo za naród!!!!!!!! Wszystko co chce na dobrze dla ludzi rząd,im nie pasuje. 500+ dla dzieci-zle,leki dla seniorów za darmo-zle, ludzie o co wam … Czytaj całość

12-06-2016

kasiajasne ten emeryt ma 4 kola miesiecznie i dostanie darmo prochy ktore bierze z przyzwyczajenia,a ja matka co mam powaznie chore dziecko musze placic a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (86)