Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo do darmowych leków już obowiązuje. Komu przysługują?

86
Podziel się:

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Prawo do darmowych leków już obowiązuje. Komu przysługują?
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, ma prawo do bezpłatnych leków. Znajdą się one w wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia - wynika z noweli ustawy, która weszła w życie. Pierwszy wykaz ma być ustalony do 1 września.

Zgodnie z nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br. Oznacza to, że od września seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych leków znajdujących się na liście.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

W związku ze zwiększającą się liczbą osób starszych oraz z potencjalnym poszerzaniem wykazu leków założono stopniowy wzrost kwoty refundacji o ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6-7 lat, a następnie spowolnienie tego wzrostu do ok. 6 proc.

W sytuacji, gdy wydatki z budżetu państwa przekroczą po pierwszym kwartale danego roku 25 proc. limitu przewidzianego na ten rok, minister zdrowia "wdraża mechanizm korygujący", polegający na zmianie wykazu bezpłatnych medykamentów.

Zobacz także: Zobacz także:
kraj
prawo
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
Olo
8 lat temu
Czemu akurat lekarze rodzinni . Czy pacjent wiekowy po wypisaniu ze szpitala nie będzie miał przysługujących mu leków bezpłatnych i będzie musiał ustawić się w kolejce do lekarza rodzinnego ? Panie ministrze litości przecież to bubel legislacyjny .
Pagi
8 lat temu
Nie ma listy leków, więc ustawa niobowiązuje! To raz! Dwa: to lista leków będzie miała niewiele leków, w dodatków ogólnie tanich....za to inne leki będą kosztowały drożej!!! I TYM SPOSOBEM, OBIETNICA PIS JAK ZWYKLE NIE DO KOŃCA - ALE WG NICH BĘDZIE SPEŁNIONA, HHEHEHEHEHEHE....I ODTRĄBIĄ SUKCES .... RYDZYKOWI ZA TO ZNOWU DOŁOŻĄ, BO MA NOWY SUPER POMYSŁ....
polo pik
8 lat temu
A po ile na głowę. Myślę że na polopirynę wystarczy ?
zaza
8 lat temu
Prawo obowiazuje ale wykazu leków nie ma - to na cholerę obowiazuje?
slask gosc
8 lat temu
Zadne prawo jeszcze nie obowiazuje to co pisza to sa mrzonki bylam w aptece i wykupilam leki - slono mnie to kosztowalo a mam juz 8o lat.Po co takie tytuly w WP kiedy to nie jest prawda?????????Oj PIS przestancie mamic emerytow i rencistow to WASZE GADANIE JEST CHORE???????????
...
Następna strona