Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo działalności gospodarczej może oznaczać rewolucją w relacjach urzędów z biznesem

0
Podziel się:

Założenia nowej "konstytucji dla firm", która będzie zbiorem podstawowych norm regulujących działalność gospodarczą wykonywaną w Polsce, przyjęła Rada Ministrów.

Prawo działalności gospodarczej może oznaczać rewolucją w relacjach urzędów z biznesem
(Andrzej Zbraniecki / East News)

Założenia nowej "konstytucji dla firm", która będzie zbiorem podstawowych norm regulujących działalność gospodarczą wykonywaną w Polsce, przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Prawo działalności gospodarczej ma zwiększyć prawa przedsiębiorców w relacjach z administracją.

Prawo działalności gospodarczej, którego autorem jest resort gospodarki, ma realizować zapowiedź złożoną przez premier Ewę Kopacz w expose, że fundamentem regulacji gospodarczych będzie przekonanie, iż 99 proc. prowadzących działalność gospodarczą wykonuje ją rzetelnie i uczciwie.

Projekt ustawy będzie zawierać definicje podstawowych pojęć z zakresu działalności gospodarczej oraz zasady wykonywania działalności, z uwzględnieniem wolności, równego traktowania, realiów życia gospodarczego oraz należytych relacji między organami administracji publicznej a przedsiębiorcami.

Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r., która - jak napisało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie - "nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców, nie odzwierciedla również rzeczywistych problemów zmieniającego się dynamicznie rynku gospodarczego".

Resort gospodarki chce wprowadzić 15 zasad prowadzenia biznesu - trzy pierwsze to: "wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja", "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", "domniemania uczciwości przedsiębiorcy". Projekt wprowadza także m.in. nową definicję działalności gospodarczej jako "stałej działalności zarobkowej lub mającej inny cel gospodarczy wykonywanej na własne ryzyko w sposób trwale zorganizowany i ciągły". Oznacza ona, że działalność gospodarcza nie byłaby wyłącznie kojarzona z działalnością zarobkową.

Założenia przewidują, że działalność gospodarcza będzie mogła być wykonywana w formach: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, europejskiej), oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, fundacji, spółdzielni, banku spółdzielczego oraz SKOK.

Ministrowie omówią też projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, którego celem jest wzrost liczby postępowań mediacyjnych podejmowanych na skutek umowy stron lub prowadzonych z wniosku o mediację przed wytoczeniem powództwa - i tym samym odciążenie sądów powszechnych. Chodzi tu nie tylko o mediacje między przedsiębiorcami, a o wszystkie sprawy cywilne, jednak resort gospodarki liczy przede wszystkim na rozpropagowanie mediacji w rozwiązywaniu sporów w biznesie.

Według szacunków resortu gospodarki, konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce mogą kosztować przedsiębiorców rocznie ok. 40 mld zł. To nie tylko koszty sądowe, ale też związane z utratą renomy i zaufania u klientów. Choć mediacje w sprawach cywilnych zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego już 10 lat temu, to liczba ugód zawieranych w wyniku postępowania mediacyjnego nie przekracza 1 proc. spraw cywilnych rozpoznawanych przed polskimi sądami.

Nowa ustawa ma wprowadzić m.in. obowiązek informowania w pozwie czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. Jeśli nie podjęto takiej próby, powód powinien wyjaśnić przyczyny. Kolejna idąca w tym samym kierunku propozycja, to wzmocnienie obowiązku informowania przez sąd o możliwości skierowania sprawy do mediacji, szczególnie na wstępnym etapie postępowania.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m286544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nielatwe-poczatki-mlodych-przedsiebiorcow,188,0,1774012.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Własna firma i co dalej? Łatwo o poważny błąd
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/188/m335292.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/turystyka-w-polsce-udane-ferie-dla-hotelarzy,250,0,1724410.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec ferii zimowych. Hotelarze liczą zyski
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m285216.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/prawo-dzialalnosci-gospodarczej-w-maju,71,0,1722951.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe prawo dla firm w maju trafi do Sejmu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m319252.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe-szczegoly-w-sprawie-kontraktow-dla-armii,43,0,1711915.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szczegóły w sprawie kontraktów dla armii
działalność gospodarcza
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)