Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Kopacz ma nową funckję dla Jacka Rostowskiego

0
Podziel się:

Były wicepremier i były minister finansów ma zostać ministrem bez teki, a nominacja dla niego jest spodziewana w najbliższych dniach.

Premier Kopacz ma nową funckję dla Jacka Rostowskiego
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Były wicepremier i były minister finansów Jacek Rostowski zostanie szefem doradców premier Ewy Kopacz w randze ministra bez teki.

Rzecznik rządu Iwona Sulik potwierdziła w rozmowie z PAP, że Rostowski zostanie szefem doradców premier Kopacz.

Według informacji ze źródeł zbliżonych do rządu, Rostowski ma zostać ministrem bez teki, a nominacja dla niego jest spodziewana w najbliższych dniach. Minister bez teki nie kieruje działem administracji rządowej i nie jest obsługiwany przez ministerstwo, lecz wypełnia zadania określone przez prezesa Rady Ministrów.

Według informacji ze źródeł w KPRM, na swoim stanowisku pozostanie szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. _ Pytanie, czy Bielecki i Rostowski będą ze sobą współpracowali, czy rywalizowali o względy i ucho premiera. To przecież dwie bardzo silne osobowości _ - powiedział polityk z władz PO.

Ireneusz Raś (PO) powiedział, że trudno sobie wyobrazić, żeby Rostowski - osoba z wielkimi kompetencjami - nie został wykorzystany w procesie zarządzania krajem. _ To dobrze, że premier skorzysta z porad polityka doświadczonego i stabilnego w poglądach, to nie jest zaskoczenie _ - podkreślił.

Z kolei Jolanta Gruszka, była szefowa gabinetu Ewy Kopacz, z czasów gdy sprawowała ona funkcję marszałka Sejmu, została szefową gabinetu politycznego premiera. Potwierdziła to w rozmowie z PAP sama Gruszka.

Doradcą Kopacz do spraw europejskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Sekretarz stanu w KPRM Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że Trzaskowski będzie w KPRM odpowiedzialny za sprawy Unii Europejskiej, m.in. przygotowania do szczytów unijnych, w tym najbliższego październikowego szczytu, poświęconego polityce klimatycznej. Trzaskowski zastąpił na tej funkcji najbliższego współpracownika Donalda Tuska - Piotra Serafina.

Na razie w Kancelarii Premiera zostanie Paweł Graś; następnie dołączy w Brukseli do Donalda Tuska, który 1 grudnia obejmie funkcje szefa Rady Europejskiej. _ Decyzja już zapadła, Graś wyjeżdża do Brukseli, zaczął już nawet szukać tam mieszkania _ - potwierdziło PAP źródło z KPRM. Politycy PO przekonują, że Graś na pewno zostanie w kraju do listopadowych wyborów samorządowych, szczególnie że - jako sekretarz generalny partii - odpowiada za wynik partii w tych wyborach.

W KPRM ma pozostać dotychczasowy doradca Tuska - Łukasz Zaręba. Bliskim współpracownikiem Kopacz pozostanie też Adam Piechowicz - jej dotychczasowy doradca do spraw wizerunku i wystąpień medialnych.

Za relacje KPRM-parlament odpowiada Małgorzata Kidawa-Błońska. _ Będę odpowiadała za kontakty z Sejmem i Senatem, z marszałkami obu izb, klubami parlamentarnymi, ale także z organizacjami i instytucjami w kraju. W parlamencie mam za zadanie usprawnić proces legislacyjny, tak żeby kluby wcześniej wiedziały, jakie ustawy rządowe wpłynęły do Sejmu, oraz monitorować, na jakim są etapie _ - powiedziała PAP Kidawa-Błońska.

Nie wiadomo, czy i jaka będzie funkcja b. spin doctora PiS Michała Kamińskiego, o którym media piszą, że pomagał Kopacz pisać expose i że zostanie doradcą premiera odpowiedzialnym za wizerunek.

_ Expose pisała premier Kopacz. Jak ktoś uważa, że można powiedzieć premier Kopacz, żeby coś zrobiła, to nie zna Ewy Kopacz, bo to osoba, która jest absolutnie pewna tego w co wierzy _ - powiedział Kamiński. Pytany, czy pomagał Kopacz przy expose powiedział: _ Gdybym miał powiedzieć, że nie rozmawiałem z premier Kopacz o expose, to bym skłamał, rozmawiałem i to nie rzadko, ale expose to jest w pełni dzieło premier Kopacz _.

Politycy PO mają rozbieżne zdanie na temat możliwej współpracy Kamińskiego przy kształtowaniu wizerunku premier. _ Nie bardzo sobie wyobrażam Kamińskiego jako speca od wizerunku Kopacz, chociaż ostatnio zrobił się on bardzo aktywny w Platformie. Nie sądzę, żeby otrzymał formalny status doradcy w KPRM, jeśli już, to w formule nieoficjalnego pomocnika _ - powiedział polityk z władz Platformy.

Szef klubu PO Rafał Grupiński, pytany niedawno w TVP Info, czy Kamiński może zostać spin doktorem premier, zauważył, że ideowo Kamiński jest daleko od Ewy Kopacz. _ Nie wiem, na ile Michał Kamiński jest blisko PO, by nasze cele akceptować _ - stwierdził Grupiński.

Z kolei Raś powiedział, że nie jest dla niego zaskoczeniem, iż osoba związana z partią, jest zaangażowana w budowanie projektu Platformy. _ Kamiński z pewnością ma kompetencje z zakresu budowy marketingu politycznego i budowanie wizerunku _ - powiedział polityk PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z Jackiem Rostowskim? Jest decyzja Paweł Graś ujawnił decyzje premier Ewy Kopacz w sprawie byłego szefa resortu finansów.
Mniej szampana i szabla dla... . Nowe taśmy Radosław Sikorski marzył o posadzie eurokomisarza, a były minister finansów chciał...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)