Notowania

samorządy w polsce
06.03.2015 06:47

Premier Kopacz ujawnia: 130 mld złotych trafi do samorządów

Szefowa rządu zapowiedziała, że znacznie więcej pieniędzy z unijnych funduszy niż do tej pory, będą mogli wydać samorządowcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Więcej pieniędzy trafi do samorządów. Tak zapowiedziała premier Ewa Kopacz, która przyjechała w czwartek (5 marca) wieczorem na trwające na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkanie samorządowców z całej Polski. Województwa będą mogły wydać ponad 130 mld zł.

Ewa Kopacz zapowiedziała też zwiększenie dotacji z budżetu państwa na Fundusz Sołecki. Poinformowała także, że minister administracji i cyfryzacji wnioskował, by osoby zasłużone w pracy dla lokalnych społeczności otrzymywały swój order o randze państwowej.

Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu: _ w ramach decentralizacji więcej środków z unijnej perspektywy 2014-2020 będzie zarządzanych przez samorządy. W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych województwa będą mogły wydać ponad 130 mld zł. _

Premier Kopacz podkreśliła znaczenie samorządów terytorialnych. Powiedziała, że _ ich budowa jest jednym z największych sukcesów polskiej transformacji ustrojowej po '89 roku. Dodała, że powstały one dzięki dwóm filarom: pracowitym samorządom i aktywnym mieszkańcom _.

_ - Nadal wspierane będą mechanizmy, które pozwalają na oddolne podejmowanie decyzji przez gminy i ich mieszkańców. Z budżetu państwa zwiększymy dotację na Fundusz Sołecki - _ zapowiedziała Ewa Kopacz.

Zapotrzebowanie na pieniądze z budżetu państwa na finansowanie wkładu krajowego w ramach RPO w latach 2014-2020 jest szacowane na ok. 1 mld 400 mln euro. W sumie na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

W nowej perspektywie UE wsparcie funduszy unijnych obejmie te dziedziny, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki.

W piątek (6 marca) gościem spotkania samorządowców będzie prezydent Bronisław Komorowski. Cały dzień będzie poświęcony głównie 25. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie gminnym.

Czytaj więcej w Money.pl
80 mld euro z UE. Na co zostaną wydane? Z 80 unijnych miliardów niemal połowa pójdzie na programy: Infrastruktura i Środowisko oraz Inteligentny Rozwój.
Nauczyciele żądają interwencji Kopacz Związek nauczycieli apeluje do premier Ewy Kopacz o powstrzymanie procederu pozbywania się przez samorządy szkół i przedszkoli.
"To jedna z najbardziej udanych reform 25-lecia" - _ To było przełamanie pięciu monopoli totalitarnego państwa _ - uważa jej współtwórca prof. Jerzy Regulski.
Tagi: samorządy w polsce, kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz