Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier przyjechał na spotkanie z Komisją Trójstronną

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk spotkał się ze związkowcami, którzy chcą z nim rozmawiać o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o płacy minimalnej.

Premier przyjechał na spotkanie z Komisją Trójstronną
(PAP/Radek Pietruszka)
bECjFket

Premier Donald Tusk spotkał się ze związkowcami, którzy chcą z nim rozmawiać o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o płacy minimalnej. Jeśli się nie dogadają, działacze grożą strajkiem generalnym.

W posiedzeniu komisji, które rozpoczęło się w południe, uczestniczą m.in. przedstawiciele Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, pracodawcy oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Posiedzenie Komisji Trójstronnej odbywa się w Centrum Partnerstwa Społecznego _ Dialog _ w Warszawie.

Związkowcy nie zgadzają się z polityką społeczno-gospodarczą rządu. Sprzeciwiają się m.in. zmianom w kodeksie pracy, chcą ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych, wsparcia dla przemysłu energochłonnego, rozwiązań antykryzysowych dla firm dotkniętych spowolnieniem gospodarczym, a także uzdrowienia systemu ochrony zdrowia i zmian w szkolnictwie.

bECjFkev

Przed spotkaniem minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że _ dialog nie zawsze oznacza spełnienie oczekiwań stron _, ale podkreślił, że nie traci nadziei na porozumienie w wielu kwestiach.

_ - Wierzę głęboko, że i dla pracodawców i dla strony społecznej ważne są miejsca pracy i konkurencyjność gospodarki _ - mówił o propozycjach rządu, przewidujących możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy. Dodał, że _ nie ma w tym momencie woli w rządzie, żeby ten projekt wycofywać _, czego domagają się związki.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda mówił wczoraj, że ma umiarkowaną nadzieję, _ czy można coś osiągnąć na posiedzeniu Komisji Trójstronnej z udziałem premiera _.

Sztab protestacyjny Solidarności zdecydował, że związkowcy do końca czerwca mają wypowiedzieć się w referendum na temat formy protestu przeciwko polityce rządu. 26 marca na Śląsku Solidarność zorganizowała strajk generalny, w którym wzięło udział niespełna 85 tys. osób.

bECjFkeB

_ - Liczymy, że premier pogoni do pracy swoje zderzaki, które powołał do pracy, do dialogu społecznego, do rozmów, że nie będzie krępował dialogu społecznego _ - powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Trójstronnej.

Pytany, czy OPZZ przyłączy się do ewentualnego strajku Solidarności, Guz odpowiedział, że nie. Dodał, że OPZZ samo przygotowuje działania protestacyjne, a najbliższy protest odbędzie się 1 maja.

Biuro prasowe OPZZ poinformowało, że przed spotkaniem ten związek _ niezmiennie oczekuje od rządu realizacji postulatów związkowych mających na celu polepszenie sytuacji polskiego pracownika i jego rodziny _.

Forum Związków Zawodowych liczy, że podczas środowego spotkania premier wysłucha głosu partnerów społecznych.

bECjFkeC
Czytaj więcej w Money.pl
Solidarność zastrajkuje? Padają terminy W referendum związkowcy mają zdecydować, czy są za strajkiem, czy też wielodniową akcją protestacyjną w Warszawie.
Związki zawodowe niedługo mogą zniknąć Pogarszająca się sytuacja gospodarcza powoduje, że pracownicy nie garną się do nich i nie liczą, że w ten sposób chronione będą ich etaty.
Guz do premiera: Więcej otwartości! _ - Nie wstydźmy się otwarcie konfrontować naszych racji przed opinią publiczną - _ przekonuje przewodniczący OPZZ, który chce ujawnienia obrad Komisji Trójstronnej.
bECjFkeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)