Notowania

handel detaliczny
05.12.2016 13:20

Program 500 plus. Rodziny wydadzą więcej na prezenty

Łączne wydatki gospodarstw domowych na prezenty wyniosą w tym roku 8,36 mld zł, czyli wzrosną o 1,48 mld zł r/r, podano także.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/EAST NEWS)

Gospodarstwo domowe korzystające z programu Rodzina 500 plus wydadzą w tym roku na prezenty 864 zł, tj. o 70 proc. więcej niż wynosiła średnia deklarowana kwota w 2015 r., wynika z coroczne badanie Giftbook Survey na temat wydatków świątecznych Polaków, przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Średnio gospodarstwo domowe wyda na prezenty 614 zł wobec 506 zł w zeszłym roku, podano także.

- Wyraźny wpływ na zmiany w planach zakupowych polskich gospodarstw domowych mają deklaracje rodzin z dziećmi, gdzie obserwowany wzrost wydatków jest największy. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy oraz transfery socjalne pozwalają na zwiększenie konsumpcji także w tych grupach społecznych, które dotychczas dysponowały skromnymi środkami - powiedział prezes Marcin Duma, cytowany w komunikacie.

Łączne wydatki gospodarstw domowych na prezenty wyniosą w tym roku 8,36 mld zł, czyli wzrosną o 1,48 mld zł r/r, podano także.

"W tym roku Polacy najchętniej będą kupować kosmetyki lub perfumy (46 proc.), na drugim miejscu znalazły się zabawki (39 proc.). Ostanie miejsce na podium zamykają książki (37 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Podobny odsetek badanych deklarował, że pod choinkę włoży słodycze (27 proc.) lub ubrania (26 proc.). Co ciekawe, 19 proc. badanych jako podarunek świąteczny planuje zakupić sprzęt elektroniczny - telefon, tablet, konsolę lub komputer/laptop, podano także.

"Polacy są podzieleni w sprawie tego, czy prezent pod choinką powinien być niespodzianką, czy też realizacją życzenia obdarowanego. Połowa badanych opowiada się za niespodzianką (50 proc.), ale niewiele mniej osób prezentuje odmienną opinię (46 proc.)" - podsumowano w komunikacie.

Tagi: handel detaliczny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2016

PabloNie rodzice kupią, tylko ci co do programu wpłacają, a nie pobierają świadczenia. Magia świąt w Polsce, single i rodzice z 1 dzieckiem będą mikołajami … Czytaj całość

05-12-2016

AnkaJa nic nie zamierzam kupować - moje dziecko nie dostaje 500+.

05-12-2016

tim123456A czy 500+ jest doliczane do dochodu rodzin ???????????????/ Bo ja uwazam ze powinno byc skoro onizono prog dla najmniej zarabiajacych to konieczność … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)