Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Afganistanu planuje zmiany władz w pięciu prowincjach

0
Podziel się

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony talibów Aszraf Ghani planuje pozbawić stanowisk gubernatorów i dowódców wojskowych.

Prezydent Afganistanu planuje zmiany władz w pięciu prowincjach
(S.K. Vemmer/public domain)
bDyOUXWZ

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony talibów prezydent Afganistanu Aszraf Ghani planuje pozbawić stanowisk gubernatorów i dowódców wojskowych na terenach opanowanych przez rebeliantów - poinformowała agencja Associated Press.

AP zwraca uwagę, że nowy prezydent dostrzega potrzebę zmian w celu prowadzenia skuteczniejszej walki z rebeliantami. Dlatego planuje zmiany na szczytach władz regionalnych i wojskowych w prowincjach, nad którymi od lat rzeczywistą kontrolę sprawują talibowie.

_ - Ghani dostrzega potrzebę reform wewnątrz sił zbrojnych. Istnieje wrodzona słabość w dotychczasowym sposobie zarządzania zasobami ludzkimi przez siły zbrojne, co powodowało, że najlepsi z żołnierzy nie mieli szans na rozwój _ - powiedział AP specjalny przedstawiciel UE w Kabulu Franz-Michael Mellbin.

bDyOUXXb

Rzecznik prezydenta poinformował AP, że zmiany personalne będą przeprowadzone w prowincjach Kunduz, Badghis, Ghazni, Nangarhar i Helmand. Dodał, że cały proces potrwa od dwóch do trzech miesięcy.

AP przypomina, że na terytorium tych prowincji faktyczną kontrolę sprawują talibowie, a służby bezpieczeństwa nie potrafią skutecznie walczyć z rebeliantami. Do tego ponoszą poważne straty. W związku z tym, poza zmianami personalnymi, prezydent Ghani planuje przeanalizować dotychczasową strategię walki z talibami i zaproponować nowe rozwiązania, które pomogą zagwarantować wewnętrzne bezpieczeństwo po opuszczeniu kraju przez siły NATO.

Większość sił bojowych NATO, z USA na czele, opuści Afganistan do końca grudnia. W kraju pozostanie ok. 12,5 tys. żołnierzy, którzy mają szkolić i wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa. Media donoszą jednak, że prezydent Barack Obama w ostatnich tygodniach podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu misji sił USA w Afganistanie w 2015 roku.

Talibowie kategorycznie sprzeciwiają się pozostawieniu w kraju kontyngentu NATO i odmawiają podjęcia negocjacji pokojowych w rządem w Kabulu, rosną więc obawy, że Afganistan ogarnie nowa fala przemocy.

bDyOUXXh

Afgańskie siły bezpieczeństwa są jeszcze zbyt słabo przeszkolone i uzbrojone, by skutecznie walczyć z talibami, ponoszą więc w starciach ciężkie straty. W 2014 roku zginęło ponad 4,6 tys. afgańskich policjantów i żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Po krwawych zamachach dymisja szefa policji W ciągu ostatnich 15 dni w stolicy zorganizowano co najmniej dziewięć ataków.
Tutaj wzrosła uprawa maku do narkotyków Informują o tym przedstawiciele antynarkotykowej agendy ONZ.
Zamach w Kabulu. Polowali na ambasadora? Pracownicy ambasady współpracują z afgańską policją przy ustalaniu sprawców. W tym tygodniu w Kabulu kilkakrotnie dochodziło do zamachów samobójczych.
bDyOUXXC
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)