Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Białegostoku pozwał radnych, bo obniżyli mu zarobki

45
Podziel się:

Według prezydenta, z analiz porównawczych wynika, że jego wynagrodzenie jest teraz niższe niż np. burmistrzów, a odpowiedzialność o wiele większa.

Prezydent Białegostoku pozwał radnych, bo obniżyli mu zarobki
(Platforma Obywatelska RP/wikimedia/CC BY-SA 2.0)

Prezydent Białegostoku chce, by sąd pracy rozstrzygnął, czy decyzja rady miasta o obniżeniu mu wynagrodzenia była zgodna z prawem. Wcześniej prawnicy wojewody podlaskiego uznali, że nie ma podstaw do stwierdzenia nieważności takiej uchwały radnych.

Rada Miasta Białystok zarobki prezydenta Tadeusza Truskolaskiego obniżyła 5 października; główny powód to brak absolutorium, ale - w wypowiedziach wnioskujących o to radnych PiS - padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, nadzoru nad miejskimi spółkami czy złego zarządzania oświatą i braku ładu urbanistycznego w mieście.

Decyzja zapadła z wniosku i głosami radnych PiS, którzy mają większość w radzie i są w opozycji do prezydenta, przeciw był radny lewicy. Pozostali (radni PO i klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego) przed głosowaniem wyszli z sesji i nie wzięli w nim udziału.

Biorąc pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, prezydent Białegostoku zarabiał dotąd ok. 13 tys. zł brutto miesięcznie. Obniżka o której zdecydowali radni, to w sumie 3,8 tys. zł brutto.

W ubiegłym tygodniu prawnicy wojewody podlaskiego zdecydowali, że nie ma podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały w trybie nadzoru. Uznali, że przy procedowaniu tej obniżki nie było naruszenia prawa.

Jak wynika z informacji PAP ze źródeł sądowych, do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynął pozew prezydenta Truskolaskiego, formalnie przeciwko Urzędowi Miejskiemu w Białymstoku. Jak poinformowało biuro prasowe tego sądu, to pozew o "uznanie za bezskuteczne oświadczenia woli wyrażonego w formie uchwały Rady Miasta Białystok z dnia 5 października 2016 roku w sprawie ustalenia wynagrodzenia prezydentowi miasta Białegostoku".

Pozew wpłynął wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa, poprzez wstrzymanie wykonania uchwały. Ów wniosek sąd oddalił, ale prezydent to postanowienie zaskarżył, więc kwestia pozostaje otwarta. Po uzupełnieniu braków formalnych tego zażalenia, trafi ono do rozpoznania przez białostocki sąd okręgowy.

Jak wynika z przekazanej PAP informacji, po rozstrzygnięciu tego zażalenia, sprawa zarobków prezydenta Białegostoku trafi na wokandę sądu rejonowego; najprawdopodobniej w grudniu lub w styczniu.

Prezydent Tadeusz Truskolaski przypomniał, że tuż po sesji, w czasie której podjęta została uchwała o obniżce jego wynagrodzenia, zapowiadał odwołanie się od decyzji radnych. Obniżkę uważa za działanie polityczne radnych PiS, na które - jak dodał - nie zgadza się. W jego ocenie, nie ma żadnych merytorycznych podstaw do obniżenia mu wynagrodzenia, ani też do nieudzielenia mu absolutorium. - Najpierw się szykuje kij, a później się go używa - powiedział.

Według jego wiedzy, z analiz porównawczych wynika, że jego wynagrodzenie jest teraz niższe niż np. burmistrzów, a odpowiedzialność - jak dodał - o wiele większa. - To absolutnie nieuczciwe, niesprawiedliwe, tendencyjne - uważa prezydent Truskolaski.

Na pytanie, dlaczego pozywa Urząd Miasta a nie Radę Miasta, powiedział, że takie jest prawo, bo pracodawcą jest urząd. - To jest trochę kuriozalna konstrukcja, bo powinno się pozywać radę. Rada działa, ale jest poza możliwością pozwania - wyjaśnił Truskolaski.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
nick
6 lat temu
cham po [prostu i beszczel[
pipek
6 lat temu
Przecież nie jest skazany na bycie prezydentem noże być woźnym.
ech
6 lat temu
jaka odpowiedzialność? czym się ona wyraża i jakie ma skutki ? jak ktoś na stanowisku narozrabia to go zwolnią i może jeszcze powiedzą oj ty ty . nie zapłaci mandatu (np.jak kierowca) , otrzyma wynagrodzenie za wykonaną fuszerkę - dlaczego?
POLAKO nie ba...
6 lat temu
Do aresztu bandytę Tuska i tej Kopacz. Bandyci z PO i PSL to gorzej jak terroryści.
JA Z BIAŁEGOS...
6 lat temu
CZYTAM WPISY I STWIERDZAM,ŻE LUDZIE SĄ PODLI.
...
Następna strona