Notowania

polityka w bułgarii
18.11.2014 06:14

Prezydent Bułgarii z dwudniową wizytą w Polsce

Urodzony w 1964 roku Plewnelijew jest czwartym demokratycznie wybranym prezydentem Bułgarii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Administration to the President of the Republic of Bulgaria/CC/Wikimedia)

Dziś z dwudniową oficjalną wizytą do Polski przybędzie prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Odwiedzi Warszawę oraz Gdańsk. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz, a także marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Wizyta bułgarskiej głowy państwa rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Komorowski i Plewnelijew będą rozmawiać w _ cztery oczy _ oraz podczas spotkania plenarnego. Spotkają się również z dziennikarzami.

Wizyta ma na celu zasygnalizowania gotowości do intensyfikacji polsko-bułgarskiego dialogu politycznego, w tym wzmacniania współpracy gospodarczej - podkreślił prezydencki minister, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski.

Spotkanie - zaznaczył Sokołowski - będzie też okazją do zaprezentowania polskiego stanowiska wobec aktualnych wyzwań stojących przed UE, w tym odnośnie kryzysu na Ukrainie i relacji UE-Rosja.

Prezydent Komorowski będzie chciał udzielić poparcia bułgarskim staraniom o jak najszybsze wejście do strefy Schengen - dodał prezydencki minister.

Rozmowy mają także dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego i współpracy energetycznej na forum UE.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydent Bułgarii złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

We wtorek po południu prezydenci Polski i Bułgarii wezmą też udział w Polsko-Bułgarskim Seminarium Gospodarczym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Później Plewnelijew spotka się z marszałkiem Senatu i szefową polskiego rządu.

Wieczorem Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta.

W środę Plewnelijew odwiedzi Gdańsk, gdzie m.in. złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedzi ponadto Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Urodzony w 1964 roku Plewnelijew jest czwartym demokratycznie wybranym prezydentem Bułgarii. Ukończył informatykę na politechnice w Sofii. W latach 1989-1990 pracował w Instytucie Technologii Mikroprocesorowych. W 1990 roku założył własną spółkę, która zarządzał w Niemczech do 1998 roku.

W latach 1999-2009 rozpoczął jedne z większych projektów w Bułgarii, w tym Sofia Business Park. Później zasiadał m.in. Amerykańskiej Izbie Handlowej w Bułgarii i w Konfederacji Pracodawców i Przemysłowców.

Po wyborach parlamentarnych 2009 roku pełnił funkcję ministra rozwoju regionalnego i robót publicznych. W 2011 roku zwyciężył w bułgarskich wyborach prezydenckich.

Plewnelijew jest żonaty i ma troje dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polityka w bułgarii, plewnelijew, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz