Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Egiptu wzywa Izrael do nowych rozmów pokojowych z Palestyną

0
Podziel się:

Ten moment powinien być punktem wyjścia do osiągnięcia pokoju, który sprawi, że marzenie o współistnieniu stanie się rzeczywistością. Taka wizja zawarta jest w arabskiej inicjatywie pokojowej.

Prezydent Egiptu wzywa Izrael do nowych rozmów pokojowych z Palestyną
(flyvancity/CC/Flickr)

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zaapelował do Izraela, by rozważył rozpoczęcie nowych rozmów pokojowych z Palestyńczykami, których podstawą byłaby inicjatywa przedstawiona w 2002 r. przez Ligę Arabską i odrzucona przez państwo żydowskie.

Sisi przemawiał w Kairze, otwierając międzynarodową konferencję donatorów na rzecz odbudowy Strefy Gazy, zniszczonej w czasie izraelskiej ofensywy, która trwała od 8 lipca do 26 sierpnia.

W jednodniowym spotkaniu uczestniczy m.in. palestyński prezydent Mahmud Abbas, szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i odchodząca szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W konferencji bierze udział 70 krajów i organizacji międzynarodowych.

_ - Nadszedł czas na zakończenie konfliktu _ - powiedział Sisi, zwracając się do izraelskiego narodu i rządu.

_ - Ten moment powinien być punktem wyjścia do osiągnięcia pokoju, który zapewni stabilność i sprawi, że marzenie o współistnieniu stanie się rzeczywistością. Taka wizja zawarta jest w arabskiej inicjatywie pokojowej _ - powiedział egipski prezydent. Plan, do którego nawiązywał Sisi, został przedstawiony przez Arabię Saudyjską na szczycie Ligii Arabskiej w 2002 r. w Bejrucie. Projekt przewiduje normalizację stosunków między krajami arabskimi a Izraelem. W zamian Izrael miałby całkowicie wycofać się z terytoriów palestyńskich okupowanych od wojny sześciodniowej z 1967 r., w tym ze wschodniej części Jerozolimy, która stałaby się palestyńską stolicą. W deklaracji mówi się też o _ sprawiedliwym rozwiązaniu _ sprawy palestyńskich uchodźców.

Sisi podkreślił, że odbudowa Strefy Gazy wymaga _ trwałego spokoju _ w stosunkach między Izraelem a radyklanym Hamasem, który kontroluje palestyńską enklawę. Aby doszło do odbudowy, _ pełną władzę _ powinna sprawować tam Autonomia Palestyńska, na której czele stoi Abbas.

Trwająca 50 dni wojna w Strefie Gazy była najpoważniejszym w skutkach konfliktem między Hamasem a Izraelem od 2008 r. - pisze agencja AP. Zginęło ponad 2,1 tys. Palestyńczyków, głównie cywilów, oraz 73 Izraelczyków. 11 tys. Palestyńczyków odniosło obrażenia, a 100 tys. ludzi zostało bez dachu nad głową.

Abbas poinformował, że koszt całkowitej odbudowy Strefy ze zniszczeń wojennych szacuje się na 4 miliardy dolarów. _ - Tę tragedię trudno jest opisać słowami. Całe dzielnice zostały zrównane z ziemią, a 90 rodzin nie figuruje już w dokumentach _ - oświadczył palestyński prezydent, zapewniając, że środki zostaną wykorzystane w przejrzysty sposób.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto kontroluje izraelską bronią atomową? Według Ligi izraelską broń nuklearną należy poddać kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Konflikt w Strefie Gazy. Potrzeba pomoc Palestyńczycy zwrócili się do wspólnoty międzynarodowej o wsparcie w wysokości 4 miliardów dolarów.
Jedność z Palestynie? Premier w Strefie Gazy - _ Rząd jedności powstał w wyniku porozumienia w sprawie pojednania, nad którym Hamas ciężko pracował _ - zapewnił Izaat al-Riszk, wysoki przedstawiciel tego ruchu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)