Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotka się z przedstawicielami związków zawodowych

0
Podziel się:

Według kancelarii, podczas spotkania, które odbędzie się w środę o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim, omówiony zostanie stan prac nad nową formułą dialogu społecznego w Polsce.

Prezydent spotka się z przedstawicielami związków zawodowych
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski spotka się pojutrze z ministrem pracy i polityki społecznej, przedstawicielami związków zawodowych oraz organizacji pracodawców będących stronami Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych - poinformowała kancelaria prezydencka.

Według kancelarii, podczas spotkania, które odbędzie się w środę o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim, _ omówiony zostanie stan prac nad nową formułą dialogu społecznego w Polsce _.

Związki zawodowe ponad rok temu zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej, przez co m.in. nie może ona podejmować uchwał. Związki uznały, że dialog jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Pod koniec października 2013 r. zgłosiły one pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym.

Związki chcą, by Komisję zastąpiła nowa, niezależna instytucja - Rada Dialogu Społecznego. Miałaby ona m.in. obowiązkowo opiniować wszystkie, a nie tylko rządowe, projekty ustaw. Związki chciałyby też, by Rada miała możliwość składania projektów ustaw i miała kontrolę nad Funduszem Pracy oraz Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Własne pomysły na reformę Komisji Trójstronnej mają pracodawcy. Według nich nowa instytucja także miałaby się nazywać Rada Dialogu Społecznego i być osobnym ciałem ze swoim sekretariatem. Przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego i szefem prezydium miałaby być osoba niezależna od stron dialogu i mianowana przez prezydenta na czteroletnią kadencję.

Rząd czeka na wspólne uzgodnienia w tej sprawie między związkami i pracodawcami, ale resort pracy sygnalizował, że pracuje nad własnym rozwiązaniem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)