Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Prezydent Włoch zapowiedział dymisję. Nie podał daty

0
Podziel się:

Giorgio Napolitano w orędziu noworocznym zaapelował do sił politycznych, by przygotowały się spokojnie do wyboru jego następcy.

Prezydent Włoch zapowiedział dymisję. Nie podał daty
(Dyjuk/Reporter)

Giorgio Napolitano zapowiedział w orędziu zaapelował do sił politycznych, by przygotowały się spokojnie do wyboru jego następcy.

Zapowiedź dymisji 89-letniego szefa państwa nie jest zaskoczeniem. Większą niespodzianką orędzia jest to, że nie wskazał, kiedy ustąpi. W ostatnim czasie kilka razy Napolitano dawał do zrozumienia, że powoli kończy się jego misja._ - Wkrótce odejdę i złożę dymisję _ - oświadczył w sylwestrowym orędziu telewizyjnym.

Napolitano jest pierwszym w historii kraju prezydentem wybranym na drugą kadencję. Wyboru głowy państwa dokonuje Zgromadzenie Narodowe, czyli dwie izby parlamentu wraz z przedstawicielami wszystkich 20 regionów.

Gdy w 2013 roku zakończyła się jego pierwsza 7-letnia kadencja, przywódcy największych sił politycznych poprosili go, by zgodził się ponownie kandydować jako gwarant stabilizacji państwa w okresie głębokiego kryzysu finansowego i ekonomicznego oraz impasu w nowym parlamencie, który przez kilka tygodni nie był w stanie wyłonić rządu ani następnie wybrać prezydenta. Mimo że wcześniej Napolitano stanowczo wykluczał taką ewentualność, przychylił się do tej prośby.

Na drugą kadencję został wybrany w kwietniu 2013 roku. Już wtedy zastrzegł, że pozostanie na stanowisku tak długo, jak będzie tego wymagać sytuacja, ale na pewno ustąpi przed końcem kadencji.

Od jesieni trwa we Włoszech ożywiona dyskusja, kto może zastąpić sędziwego prezydenta, który w ciągu prawie dziewięciu lat w Kwirynale zdobył ogromny autorytet, również na scenie międzynarodowej. Na razie największe ugrupowania nie wskazały żadnego kandydata.

Jako zadania na przyszłość ustępujący prezydent wskazał walkę z korupcją oraz z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży. Napolitano już jako były prezydent otrzyma mandat dożywotniego senatora.

Czytaj więcej w Money.pl
Wino pobiło nawet francuskiego szampana Musujące wino z regionu Wenecji wygrało z szampanem o trzydzieści milionów butelek.
Utrapienie mieszkańców zniknie z ulic i placów Sampietrini, czyli rzymska kostka brukowa, w wielu miejscach przejdzie do historii.
Słynny zamachowiec wydalony z Włoch Turek Ali Agca w 1981 r. próbował zabić Jana Pawła II. W sobotę złożył kwiaty na jego grobie w bazylice Świętego Piotra.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)