Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pride of Poland. Najważniejszy dzień w Janowie Podlaskim

19
Podziel się:

9-letni siwy ogier Albano ze stadniny w Janowie Podlaskim został uznany w niedzielę za najlepszego konia 38. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Do pokazu zgłoszono 140 koni z państwowych stadnin i hodowli prywatnych.

Ogier Portofino podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi
Ogier Portofino podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi (Tomasz Koryszko)

Aktualizacja: 15:06

Albano zdobył też tytuł czempiona Polski ogierów starszych.

Pokaz odbywał się w ramach Święta Konia Arabskiego trwającego od piątku w stadninie w Janowie Podlaskim. Przybyło nań wielu miłośników i hodowców tych zwierząt. Konie oceniane były przez międzynarodowe jury w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery. Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent Andrzej Duda.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapewnił, że rząd będzie wspierał hodowlę koni arabskich w Polsce. - Rząd musi wspierać, czy też zajmować się rozwojem hodowli koni w Polsce, bo to jest obszar, w którym mamy wielowiekowe tradycje i jest to bardzo ważne z punktu widzenia promocji Polski. Stawiamy na dalszy rozwój hodowli koni arabskich - powiedział Jurgiel dziennikarzom po zakończeniu pokazu.

Zapowiedział, że do końca roku specjalnie powołany zespół opracuje priorytety strategii rozwoju hodowli koni w Polsce. Rozważane jest m.in. przekształcenie stadnin - które obecnie są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością - w jednostki państwowe. - Szukamy innej formy organizacyjnej, tak aby w przypadku zagrożenia czy braku płynności finansowej państwo mogło podejmować interwencję - powiedział minister.

- Chcemy też przywrócić tym spółkom, stadninom, możliwość otrzymania środków z płatności obszarowych. Poprzedni rząd ograniczył je do 150 tys. euro, czyli to, co przysługiwało w płatnościach obszarowych powyżej 150 tys. euro, to nie jest przekazywane spółkom - zaznaczył.

- Na dzień dzisiejszy zagrożenia w funkcjonowaniu stadnin nie ma, ale ta forma (uzyskania dopłat - PAP), moim zdaniem powinna być zmieniona - podkreślił Jurgiel.

Czempionką Polski klaczy młodszych została dwuletnia siwa Prunella ze stadniny w Janowie Podlaskim, zaś klaczy starszych - siedmioletnia kasztanowata Palatina, własność spółki Parys, wyhodowana w Janowie Podlaskim. Tytuł czempiona Polski ogierów młodszych zdobył dwuletni siwy Fuerte z hodowli prywatnej. Jego właścicielem jest Sami Ben Saad, a hodowcą - Jan Dobrzyński.

Tytuł najlepszego konia wyścigowego pokazu przyznano pięcioletniej siwej klaczy Grań, której hodowcą i właścicielką jest Agnieszka Wójtowicz.

Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono 140 koni z polskich stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz hodowli prywatnych. Celem pokazu jest wyłonienie najwybitniejszych arabów. To najlepsze konie pokazowe, które jeżdżą po całym świecie i podziwiane są na najbardziej prestiżowych wystawach. Zdobycie tytułu w Janowie Podlaskim jest przepustką do osiągania światowych laurów. Konie arabskie hodowane w Polsce należą do światowej czołówki.

Najważniejszym akcentem Święta Konia Arabskiego będzie aukcja koni arabskich z polskich stadnin Pride of Poland, która rozpocznie się w niedzielę po południu. Licytowanych na niej będzie 31 koni wyhodowanych głównie w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland sprzedano 24 konie za blisko 4 mln euro. Rekordową cenę - 1,4 mln euro - wylicytował nabywca ze Szwajcarii za 10-letnią siwą klacz Pepita, wyhodowaną w stadninie w Janowie Podlaskim.

Poprzedni rekord aukcji padł w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Sabotaż czy p...
4 lata temu
druga Państwowa Stadnina Koni Arabskich w MICHAŁOWIE prawdopodobnie wg mnie pójdzie do upadłości za niedługo. Jakiś inwestor dostał zezwolenie w bezpośrednim sąsiedztwie stadniny na biogazownię. Stara się o rozszerzenie działalności o spalanie chorych padłych zwierząt-zwożonych z całej Polski. Straszny fetor, roznoszenie chorób zwierzęcych, egzotycznych. Żaden szejk na licytacje nie przyjedzie i każdy swoje konie zabierze. Głupota!!! Ktoś może robi biznes na reklamie głośnej sprawy padłych koni w Michałowie. Skandal. Nikt nie dba o dobro narodowe. Może to jakiś sabotaż?!
wwww
7 lat temu
Na cholerę komu te konie. Konie były potrzebne jak nie było samochodów.
endi
7 lat temu
a czy pani waters bedzie na aukcji czy firma poszla na ugode wszak byla stala milosniczka polskich koni
ela125398
7 lat temu
to jest oczywista oczywistość, że w tym roku impreza jest lepiej zorganizowana bo nie jest możliwe żeby było inaczej. Nawet gdyby to była porażka to zostanie przedstawiona jako sukces - zajmą się tym profesjonaliści z telewizji narodowej
gośc
7 lat temu
Ludzie z PO nawet zemscili siena konuach i je otruli. by utrzymac sie przy korycie. Widac jacy oni sa pazerni na kase i koryta.