Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problemy w Skandynawii. Padł rekord mrozu

0
Podziel się:

Huraganowe zimowe wiatry i sztormy - taka pagoda panuje od wczoraj w Finlandii, Danii, Norwegii i dużej części Szwecji.

Problemy w Skandynawii. Padł rekord mrozu
(AP/Fotolink/East News)

Huraganowe zimowe wiatry i sztormy - taka pagoda panuje od wczoraj w Finlandii, Danii, Norwegii i dużej części Szwecji. Powoduje to duże utrudnienia w żegludze, ruchu pociągów oraz komunikacji drogowej i lotniczej.

W północnej Finlandii padł tegoroczny rekord mrozu, niemal - 39 stopni. W ocenie meteorologów, wiatr i duża wilgotność powietrza powodują, że odczuwalna temperatura sięga - 43 stopni.

W Szwecji bez elektryczności jest ponad 63 tys. gospodarstw. Cztery osoby odniosły rany gdy na ich samochody zwaliły się drzewa i znaki drogowe. Wiatr spowodował zamknięcie na wiele godzin lotniska w Goeteborgu oraz kłopoty na lotnisku Skavsta pod Sztokholmem. Nie przyjęło ono między innymi samolotu z Warszawy. Maszyna lądowała w stołecznym porcie Arlanda.

W Norwegii bez elektryczności pozostawało ponad 170 tys. osób. Huragan wymusił ewakuację większości załóg platform poszukiwawczych i wydobywczych na Morzu Północnym. Zakłócona została komunikacja drogowa i kolejowa.

W Danii wiele mostów miedzy wyspami było zamkniętych. Nieczynny był most do Szwecji. Wstrzymano część połączeń promowych z Norwegią. Powodowany wiatrem wzrost poziomu morza spowodował zalanie kilku miejscowości nadmorskich. W mieście Lemvig na zachodnim brzegu Półwyspu Jutlandzkiego zanotowano najwyższy od 100 lat poziom morza i ewakuowano 50 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Wichury nad Polską. Gdzie wieje najbardziej? Straż pożarna podkreśla, że synoptycy także dziś ostrzegają przed silnym wiatrem.
20 stopni i szalejące wichury. W Niemczech W południowej Bawarii słupek rtęci przekroczył 20 stopni C. To najwyższa zmierzona temperatura w styczniu od ponad 100 lat, kiedy rozpoczęto pomiary.
Uwaga turyści! Skrajnie trudne warunki _ - Warunki do pieszych wypraw w góry są skrajnie niekorzystne - _tłumaczy Piotr Bednarz ratownik dyżurny TOPR. Miejscami śnieg sięga do pasa i wyżej.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)