Notowania

jabłka
14.05.2016 17:53

Produkcja jabłek staje się coraz mniej opłacalna

Produkcja jabłek staje się coraz mniej opłacalna - alarmują sadownicy. Głównie przez utrzymujące się rosyjskie embargo na polską żywność i ograniczone rynki zbytu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Gaczynski)

Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce. Sądecki sadownik Stanisław Stachoń mówi, że tegoroczne zbiory powinny być niezłe, ale obawia się, że owoców nie będzie miał gdzie sprzedać.

- Ten sezon zapowiada się tragicznie, bo do tej pory nie udało się znaleźć nowych miejsc zbytu, dodatkowo na naszym rynku pojawiły się jabłka z innych regionów w Polsce, co też znacznie utrudnia nam dystrybucję - podkreśla.

Poważne straty ponosi też Stanisław Faron, która ma 10-hektarowy sad. - Wciąż bardzo dużo jabłek zalega w chłodniach, nie mamy wyjścia i sprzedajemy je poniżej kosztów produkcji - wyjaśnia.

Dziś w Łącku w regionie sądeckim z okazji Święta Kwitnących Sadów dyskutowano o sytuacji w sadownictwie. To zagłębie sadownicze w Małopolsce. Polska jest jednym z najbardziej znaczących producentów jabłek w Europie i na świecie.

W ubiegłym roku zebrano w naszym kraju około trzech milionów 800 tysięcy ton tych owoców. Przed nałożeniem rosyjskiego embarga najwięcej ich sprzedawano do Federacji Rosyjskiej. W 2013 roku było to prawie siedemset tysięcy ton.

Tagi: jabłka, polskie jabłka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz