Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Produkcja jabłek staje się coraz mniej opłacalna

Produkcja jabłek staje się coraz mniej opłacalna

Fot. Mariusz Gaczynski

Produkcja jabłek staje się coraz mniej opłacalna - alarmują sadownicy. Głównie przez utrzymujące się rosyjskie embargo na polską żywność i ograniczone rynki zbytu.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce. Sądecki sadownik Stanisław Stachoń mówi, że tegoroczne zbiory powinny być niezłe, ale obawia się, że owoców nie będzie miał gdzie sprzedać.

- Ten sezon zapowiada się tragicznie, bo do tej pory nie udało się znaleźć nowych miejsc zbytu, dodatkowo na naszym rynku pojawiły się jabłka z innych regionów w Polsce, co też znacznie utrudnia nam dystrybucję - podkreśla.

Poważne straty ponosi też Stanisław Faron, która ma 10-hektarowy sad. - Wciąż bardzo dużo jabłek zalega w chłodniach, nie mamy wyjścia i sprzedajemy je poniżej kosztów produkcji - wyjaśnia.

Dziś w Łącku w regionie sądeckim z okazji Święta Kwitnących Sadów dyskutowano o sytuacji w sadownictwie. To zagłębie sadownicze w Małopolsce. Polska jest jednym z najbardziej znaczących producentów jabłek w Europie i na świecie.

W ubiegłym roku zebrano w naszym kraju około trzech milionów 800 tysięcy ton tych owoców. Przed nałożeniem rosyjskiego embarga najwięcej ich sprzedawano do Federacji Rosyjskiej. W 2013 roku było to prawie siedemset tysięcy ton.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
hnkh234
37.152.18.* 2016-05-15 15:07
Polskie jabłka, te oferowane w sklepie, nie grzeszą dobrą jakością. Nie są smaczne, nie są chrupkie i soczyste ani słodkie. Nie lubię ich jeść. Kupuję chilijskie albo austriackie. Kupuję ich mniej, bo droższe, ale bardzo mi smakują a ja jestem smakoszem. Polskie jabłka potrzebuję jedynie do szarlotki lub placków. Niech nasi sadownicy nie wciskają nam kitu, jacy to oni biedni, tylko wezmą się do roboty, nauczą się i zainwestują w uzyskanie odpowiedniej jakości. A Polacy powinni nauczyć się płacić za dobrą jakość.
Laks
109.145.95.* 2016-05-15 14:32
Hodujcie pozadne jablka to sprzedacie je na pniu a nie przemyslowa sieczke. Macie Macintoshe? Misiace mijaja a nie moge ich kupic. Hodujcie to co ludzie chca kupowac a nie bedziecie miec problemow ze zbytem.
gg1416
178.37.44.* 2016-05-15 14:18
jeśli jabłka w sklepach są w cenie bananów lub pomarańczy to chyba coś jest nie tak z tymi kosztami produkcji, ciekawe jak sadownicy liczą te koszty ? żaden z nich nie wylicza co się na nie składa i jakiej są wielkości, płakać że nie idzie biznes to sadownicy i rolnicy robią od lat a jak wyglądają posesje sadowników wszyscy wiedzą, którzy mają takich za sąsiadów; może trochę mniej pazerności i towar na pewno znajdzie nabywców...
Zobacz więcej komentarzy (122)