Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie wolniej od prognoz. Ale sprzedaż wyższa niż we wrześniu

0
Podziel się:

GUS opublikował najnowsze dane z polskiej gospodarki.

Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie wolniej od prognoz. Ale sprzedaż wyższa niż we wrześniu
(Shutterstock/Firma V)

Produkcja przemysłowa w Polsce w październiku była o 2,4 procent wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Poznaliśmy też najnowsze dane o sprzedaży detalicznej.

Według GUS produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 2,4 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Wynik okazał się gorszy od wcześniejszych prognoz, które wskazywały na wzrost o 3,2 procent r/r. Jednocześnie był też gorszy od odczytu z września, który wyniósł 4,1 procent.

Źródło: money.pl na podstawie danych GUS.

Jeżeli zaś chodzi o wyniki sprzedaży detalicznej, to jej dynamika okazała się wyższa od wyników za wrzesień. Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w październiku była o 3,6 procent wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (ceny stałe) i o 0,8 procent wyższa r/r (ceny bieżące).

Wczoraj poznaliśmy z kolei najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. "Dynamika wynagrodzeń w październiku wprawdzie okazała się niższa od oczekiwań spowalniając do 3,3 procent r/r wobec 4,1 procent we wrześniu, co ogólnie rzecz biorąc plasuje się blisko tegorocznej średniej wynoszącej około 3,5 procent r/r. (...). Na plus zaskoczył natomiast wzrost zatrudnienia, który dotychczas trochę odstawał chociażby od optymistycznych spadków stopy bezrobocia. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosło o 14,6 tysiąca etatów w stosunku do września, co nie licząc stycznia było najlepszym wynikiem od początku 2013 roku" - piszą w komentarzu ekonomiści Raiffeisen Banku.

"Dane sygnalizują, że poprawa warunków na rynku pracy może przybierać lekko na sile. Biorąc pod uwagę wyniki badania koniunktury przeprowadzonego przez NBP, które wskazuje, że najmniejsze przedsiębiorstwa coraz chętniej zaczynają zatrudniać nowych pracowników, na początku przyszłego roku możemy obserwować wyraźną poprawę statystyki zatrudnienia" - dodają ekonomiści.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)