Notowania

Program 500+. Elżbieta Rafalska zapewnia: nie planujemy zmian

- Nie planujemy zmian, jeśli chodzi o wysokość świadczenia programu 500+ oraz kryteria jego przyznawania - zapewniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Minister odparła też zarzuty, że świadczenie wpływa na dezaktywizację kobiet. I niecierpliwie czeka na wzrost wynagrodzeń kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz

- Nie planujemy zmian, jeśli chodzi o wysokość świadczenia programu 500+ oraz kryteria jego przyznawania - zapewniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Minister odpierała zarzuty, że świadczenie wpływa na dezaktywizację kobiet. I niecierpliwie czeka na wzrost wynagrodzeń.

- Zmian, jako takich, dotyczących kryterium, dotyczących definicji, czy wysokości świadczenia nie planujemy. Jesteśmy na etapie oceny tego programu - powiedziała Rafalska na spotkaniu z dziennikarzami.

Przed kwietniem resort musi dokonać oceny funkcjonowania nie tylko programu 500+, ale też innych transferów socjalnych; ustawa, która wprowadziła program, stanowi, że rząd ma składać coroczne sprawozdanie Sejmowi i Senatowi, a w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy minister musi przedstawić Radzie Ministrów ocenę systemów świadczeń na rzecz rodziny wraz z wnioskami dotyczącymi ewentualnych zmian. Natomiast decyzje o przyznaniu świadczenia są wydane do 30 września przyszłego roku i - jak wcześniej zapewniał resort - do tego czasu na pewno nic się nie zmieni w programie.

Jak zaznaczyła minister, badania nie potwierdzają, że program 500+ wpływa na dezaktywizację kobiet na rynku pracy. - Nie można dzisiaj powiedzieć, że kobiety zostawiają pracę z powodu programu 500+ - stwierdziła.

- Nie lekceważę tych obaw, ale bardzo proszę wszystkich ekspertów, również media, żeby dyskusja o tym była rzeczowa. Żeby dane, którymi się posługujemy, były danymi odnoszącymi się wyłącznie do zjawiska wpływu programu 500+ na dezaktywizację zawodową kobiet - podkreśliła.

Rafalska powołała się na dane BAEL za III kwartał. - Wyraźnie wynika z nich, że liczba pracujących kobiet i wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrasta, przy równoczesnym spadku liczby bezrobotnych kobiet i stopy bezrobocia - mówiła.

Według danych MRPiPS (na podst. badania BAEL) współczynnik aktywności zawodowej kobiet w III kwartale br. wyniósł 48,4 proc. (wobec 48,6 proc. w III kw. 2015r.), zaś wskaźnik zatrudnienia - 45,4 proc. (44,9 proc. w III kw. 2015). Stopa bezrobocia kobiet wyniosła 6,2 proc. (7,5 proc. w III kw. 2015).

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że dane rejestrowanego bezrobocia również nie potwierdzają niekorzystnego wpływu programu 500+ na kobiety na rynku pracy. Przypomniała, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 proc. - Zanotowano spadek bezrobotnych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn - podkreśliła.

- Jeżeli zdarzają się rezygnacje z pracy, to one się zdarzały i przed programem 500+ i pewnie teraz też są. To jest kwestia indywidualnych zachowań i decyzji podyktowanych osobistą sytuacją: zdrowiem dziecka, sytuacją materialną, czy innymi czynnikami. To są decyzje, w których określenie wyłącznie wpływu świadczenia, nie jest możliwe i łatwe do oceny - stwierdziła minister.

Rafalska wspomniała badanie CBOS z końca września 2016 r., w którym nie było deklaracji kobiet, pobierających świadczenie 500+, o tym, że zostawią pracę z powodu świadczenia. - Raczej było 5 proc. wskazań, że program 500+ jest szansą dla mnie na podjęcie pracy zawodowej. Dlatego, że mogę zapłacić za żłobek, za przedszkole, stać mnie na opiekunkę, na bilet miesięczny - przypomniała.

Jej zdaniem program 500+ być może pozytywnie przełoży się na rynek pracy, szczególnie, jeśli chodzi o prace niskopłatne. - Będę niecierpliwie czekała na to, czy przypadkiem nie nastąpił większy wzrost wynagrodzeń kobiet - podkreśliła Rafalska.

Tagi: 500 plus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-12-2016

SzczeryPoczekajcie piss-owskie kur..y..z moich nie będę płacił na czyjeś bachory !!! oddadzą w zębach jak wrócą prawdziwe Rzady :)

28-12-2016

BEN123Dlaczego dla bogaczy nie ma kryterium dochodu na członka rodziny, a dla samotnej matki tak? KPINA!!!!!!!!

28-12-2016

500+ X 7 dzieciNo niestety tu mamy przykład największej łapówki w historii Polski,kilkadziesiąt miliardów,naród to kupił i nic dziwnego,jak dają to trzeba … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (492)