Notowania

500 zł na dziecko
02.02.2016 12:08

Program Rodzina 500+. Minister rodziny o szczegółach projektu

Projekt ustawy wprowadzający program 500 plus ma charakter demograficzny; przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się go sprawnie uruchomić, zgodnie z harmonogramem, na początku kwietnia - poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Obara)

Projekt ustawy wprowadzający program Rodzina 500+ ma charakter demograficzny; przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się go uruchomić na początku kwietnia - poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu.

- Jest to projekt odważny, śmiały, solidarnościowy z polskimi rodzinami i demograficzny - powiedziała Rafalska na konferencji prasowej w kancelarii premiera. - Mam głębokie przekonanie, że przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się sprawnie uruchomić program 500 plus i że stanie się to na początku kwietnia zgodnie z harmonogramem - dodała.

- Często pada takie pytanie: czy stać nas na finansowanie programu "Rodzina 500 plus"? Państwa polskiego nie stać na tolerowanie dalszej sytuacji związanej z demografią i polityką ludnościową. Trzeba instrumentów śmiałych i odważnych. Skoro poprzednia ekipa budowała najdroższe w Europe autostrady, to my dzisiaj mówimy, że musi nas być stać na politykę rodzinną. Polityka rodzinna jest polityką, która zawsze będzie kosztowała budżet państwa. My dzisiaj inwestujemy w bardzo opłacalną, o dużej stopie zwrotu inwestycję: w polskie rodziny - powiedziała.

Dodała, że próg ukończenia 18. roku życia "jako moment, w którym tracimy uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego, jest progiem utrzymanym i niezmiennym". - Każde wydłużenie okresu wypłacalności świadczenia 500 plus powodowałoby wzrost kosztów. Ta granica wieku jest stosowana w innych krajach. Są nawet kraje, w których w 16. roku życia kończy się wypłata tego świadczenia - powiedziała.

Zaznaczyła, że świadczenie będzie przysługiwało temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. - W przypadku naprzemiennej opieki, tam gdzie jest program wychowawczy, wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni, w których rodzicie sprawują nad tym dzieckiem opiekę - powiedziała szefowa resortu pracy.

Podczas konferencji głos zabrał też wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. - W projekcie ustawy (wprowadzającej program "Rodzina 500 plus") jest zawarty przepis o tym, że samorządy otrzymują pieniądze na obsługę tego zadania. W tym roku jest to 2 proc. całego transferu, który wynosi 17 mld zł, czyli mamy blisko 350 mln zł na obsługę tego zadania - powiedział wiceszef ministerstwa.

- Przewidujemy, że od daty publikacji ustawy, już tydzień później pójdą pierwsze pieniądze do samorządów - dodał.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

Wniosek można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane od momentu wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 r. Wniosek trzeba złożyć w gminie zamieszkania. Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o świadczenie (tutaj).

Tagi: 500 zł na dziecko, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz