Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Program "Rodzina 500 plus". Kaczyński: to przejęcie przez państwo znacznej części ciężaru utrzymania dzieci

Program "Rodzina 500 plus". Kaczyński: to przejęcie przez państwo znacznej części ciężaru utrzymania dzieci

Fot. Witold Rozbicki/Reporter

Rządowy program 500 plus to przejęcie przez państwo bardzo znacznej części ciężaru utrzymania dzieci - ocenił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewniał, że w programie partii od początku był zapis o wsparciu na drugie i kolejne dzieci.

- Utrzymanie dzieci, to jest taki dobry ciężar - mówił Kaczyński w Augustowie (Podlaskie), gdzie wspierał kampanię kandydatki PiS w wyborach uzupełniających do Senatu, Anny Marii Anders. Wybory w okręgu obejmującym część województwa podlaskiego, odbędą się 6 marca.

Według przytoczonych przez prezesa PiS danych, w Polsce przeciętnie rodzina wydaje 180 tys. zł na utrzymanie dziecka do 18. roku życia. Jak mówił, pieniądze z programu 500 plus to prawie dwie trzecie tej kwoty. - To jest naprawdę dużo. Dla wsi, a to są przecież tereny, gdzie mieszka znaczna część ludności, będą to większe środki niż z dopłat do hektara i dopłat z Unii Europejskiej. To jest naprawdę coś bardzo, bardzo dużego - powiedział Kaczyński do uczestników spotkania w Augustowie.

Dodał, że opozycja kwestionuje program wprost albo pośrednio, "bo jeżeli ktoś, jak Platforma Obywatelska, domaga się rozwiązań całkowicie nierealnych, mówi dla wszystkich dzieci, czyli także dla pierwszych, co jest praktycznie rzecz biorąc niewykonalne, (bo) na to nie ma pieniędzy, to w gruncie rzeczy wysadza to w powietrze".

Podkreślił też, że od początku we wszystkich planach PiS, także w przedstawionych projektach ustaw "było wyraźnie powiedziane", że pieniądze będą przysługiwały rodzicom przy drugim i kolejnych dzieciach. - Może ktoś się kiedyś pomylił, ale program partii jest znany, znane były, przedstawiane projekty ustaw: od drugiego dziecka, mówiliśmy to od samego początku. A dla rodzin biednych, od pierwszego dziecka - powiedział prezes PiS.

Dodał, że dopuszczalna kwota dochodu na osobę w rodzinie z jednym dzieckiem, przy której świadczenie przysługuje (obecnie 800 zł, a przy dziecku niepełnosprawnym 1,2 tys. zł), będzie z czasem podnoszona. - Wraz z mam nadzieję bogaceniem się naszego kraju i likwidacją ogromnej sfery nadużyć podatkowych, z którymi mamy dzisiaj w Polsce do czynienia - mówił Jarosław Kaczyński.

Program 500 plus to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

 

Sprawdź listę miast, w których odbierzesz 500 zł na dziecko (tutaj).

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Michael567
79.66.217.* 2016-02-22 23:59
Witam Was. Chciałem Was zaprosić do sondażu na temat programy 500 plus. Można się wypowiedzieć, zagłosować, obejrzeć materiały video. http://www.mindview.pl/1
ewa86
83.23.69.* 2016-02-22 21:32
Jesli zaczyna sie wypowiadac prezes to mam wrazenie ze jakas niepewność ,grunt pod nogami ucieka bo nie sa spelnione postulaty wyborcze w całosci jak 500zł na KAZDE DZIECKO itd A wyborcy beda rozliczać i to surowo
asddsfsda
91.192.165.* 2016-02-22 13:43
Ale ludzie jarmolicie. Tych komentarzy nie da się czytać. 1) Po pierwsze jest to program, którego celem ma być zwiększenie dzietności a nie rozdawnictwo. Zatem jak ktoś chce pomoc i ma rodzinę to może się postarać o więcej dzieci. Jeśli nie może to niech adoptuje dziecko.
2) Po drugie nie słyszałem jakoś, że w Anglii, gdzie ludzie dostają pieniądze na dzieci, że tam jest źle a raczej - jak tam jest super! Niektóre rodziny także znam przypadek polskiej dostają dom od państwa!
U nas słyszę jak to źle!
Zaraz może usłyszę argumenty, że zapłacimy za to my, bo podwyżki w sklepach, bankach itd.
To odpowiadam, te ceny i tak rosły... a zysk wyjeżdżał za granicę często więc co wam tak tych bogatych koncernów szkoda?
Zobacz więcej komentarzy (427)