Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: 100 miliardów dolarów na projekt "Pasa i Szlaku"

5
Podziel się:

Pas i Szlak to jeden z najważniejszych projektów chińskich władz, zakładający intensyfikację współpracy gospodarczej państw położonych wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku.

Chiny: 100 miliardów dolarów na projekt "Pasa i Szlaku"
(Polaris/East News)

Ponad 100 miliardów dolarów amerykańskich planują przeznaczyć Chiny na stymulację handlu i inwestycji w ramach projektu Pasa i Szlaku. Poinformował o tym przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Pas i Szlak to jeden z najważniejszych projektów chińskich władz, zakładający intensyfikację współpracy gospodarczej i wymiany kulturalnej państw położonych wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku. Chiny zadeklarowały przeznaczenie w sumie ponad stu miliardów dolarów na projekty związane z rozwojem Pasa i Szlaku.

Połowa tej kwoty w lokalnej walucie, czyli około 380 miliardów juanów, to środki zabezpieczone w dwóch bankach na kredytowanie projektów związanych z rozwojem Pasa i Szlaku.

Mówiąc o sztandarowej dla Chin inicjatywie, Xi Jinping zapewnił, że Pas i Szlak "nie będzie powtórzeniem geopolitycznych gier, które znamy z przeszłości". Według niego, projekt zakłada współpracę opartą na zasadzie wzajemnych korzyści.

Inicjatywa Pasa i Szlaku ma wielki potencjał - ocenił w niedzielę w Pekinie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Według niego chiński projekt daje nowe możliwości rozwoju oraz pokojowej współpracy pomiędzy państwami.

- Wiodący przez Azję, Europę i Afrykę i rozciągający się na cały świat szlak sięga daleko zarówno swym zasięgiem geograficznym, jak i ambicjami - podkreślił sekretarz generalny ONZ. Według niego inicjatywa ta krajom położonym na szlaku może zapewnić dostęp do rynków i umożliwić większą integrację z globalną gospodarką.

W ocenie Guterresa Pas i Szlak zmierza w podobnym kierunku co agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 przyjęta przez ONZ. Jak mówił, obie inicjatywy mają na celu korzystną współpracę i rozwój sieci połączeń pomiędzy państwami i regionami w zakresie infrastruktury, finansów, handlu i ludzi.

Jak podkreślił, aby wszystkie kraje położone na szlaku mogły w pełni korzystać z możliwości "ważne jest wzmocnienie powiązań pomiędzy inicjatywą a celami agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju".

Sekretarz generalny ONZ apelował również, by korzyści płynące z inicjatywy Pasa i Szlaku mogły czerpać nie tylko miasta, ale także obszary wiejskie.

Według niego spodziewany szybki rozwój infrastruktury powinien iść w parze z przechodzeniem na czystą, niskoemisyjną energię. - Chińskie przewodnictwo w zakresie zmiany klimatu będzie tu kluczowe - podkreślił.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Zły
7 lat temu
Ważą się losy Polski a nasz zdradziecki rząd wszystko wycisza. Totalna porażka polityki zagranicznej naszego kraju. Nord Strem 2 teraz Jedwabnego szlaku. Polska zadupiem Europy. Bo nie potrafimy zobaczyć gdzie są nasze interesy w Europie. Pogratulujcie USA kiedyś, że się miesza nie do swoich spraw w Europie, choć kiedyś sami mieli doktrynę Europo ręce precz od Ameryki, kiedy przejmowali Europejskie kolonie na Karaibach. Już jest niemal pewne, że Chińczycy będą nasz kraj omijać. Wielka szkoda, wielka, kiedy niedouczony ogół społeczeństwa za posypaną kasę na socjal rządzi tak aby bez skrupułów zadłużać nasz kraj. Stop polityce rozdawnictwa w wpływowi USA na nasz kraj.
Serio?
7 lat temu
Jakie jedwabne szlaki na głowę poupadaliście? Mało wam chińszczyzny w Polsce i Europie???
osobisty psyc...
7 lat temu
Broszka jutro ogłosi : załatwiłam, Chiny dadzą nam kasę !
Max
7 lat temu
Przecież nasz wspaniały rząd zerwał umowę z Chinami na budowę magazynów rozładunkowych pod Łodzią, a to my mieliśmy być pierwszym krajem do którego docierałyby towary z Chin na Europę. Podziękujmy naszemu rządowi że pozbyliśmy olbrzymiego dochodu z cła, tylko dlatego że Maciar ubzdurał sobie że Chiny, Rosja i Niemcy próbują wziąć nas w kleszcze. Skorzystają na tym Czesi lub Węgrzy, bo już negocjują z Chinami zmianę trasy Jedwabnego Szlaku.
Taki
7 lat temu
Nasza naiwna sołtysowa podnieca się Jedwabnym Szlakiem przez Polskę a Chiny negocjują już szczegóły z Turcją. Przez Bałkany.