Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prosumenci energii mają problem

0
Podziel się:

Ci, którzy zainwestowali w panele słoneczne czy inne odnawialne źródła energii, mogą czuć się pokrzywdzeni. Taryfy gwarantowane Odnawialnych Źródeł Energii miały obowiązywać od początku roku, ale wejdą w życie najwcześniej w połowie roku.

Prosumenci energii mają problem
(Team Massachusetts 4D Home/CC/Flickr)

Ekspertka Greenpeace do spraw energii odnawialnej, Anna Ogniewska wyjaśnia, że największy problem mają ci, którzy zaciągnęli kredyty, kupili i zamontowali instalacje spodziewając się, że stałe ceny energii z odnawialnych źródeł będą obowiązywać od nowego roku. Teraz, mimo opóźnionego wsparcia muszą spłacać raty.

Organizacje ekologiczne postulują też rozszerzenie wsparcia dla prosumentów czyli tych, którzy są jednocześnie konsumentami i producentami energii. Gdyby instytucje samorządowe, takie jak szpitale czy szkoły, mogły w przyszłości skorzystać z gwarantowanych cen, poprawiłyby swoją sytuację finansową.

Według szacunków Instytutu Energii Odnawialnej w Polsce powstało łącznie ponad 300 tysięcy instalacji, głównie wytwarzających ciepło. W 2014 roku w Polsce działało nieco ponad 3,5 tysiąca instalacji wytwarzających energię z OZE. Dla porównania na rynku niemieckim funkcjonuje obecnie ponad 4 mln producentów energii elektrycznej z OZE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)