Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protest niepełnosprawnych w Sejmie. Elżbieta Rafalska prosi o koniec

Apelujemy, by protest osób niepełnosprawnych się zakończył - powiedziała w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. To kolejna próba przerwania trwającego już 18. dzień protestu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Apelujemy, by protest osób niepełnosprawnych się zakończył - powiedziała w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Przyznała, że w sprawie protestu dzwoniła do niej pierwsza dama Agata Duda.

aktualizacja 11.24

To kolejna próba przerwania trwającego już 18. dzień protestu. Rafalska zwołała w sobotę briefing prasowy. Minister chce, by protestujący w Sejmie zgodzili się na kompromis w sprawie pomocy dorosłych niepełnosprawnych.

Rząd i protestujący nie mogą dogadać się co do postulatu wypłacania 500 zł dodatku na każdego niepełnosprawnego.

Minister stwierdziła w sobotę, że spróbuje złamać opór protestujących przypominając, co dotychczas rząd PiS zrobił w ich sprawie. Zwłaszcza że na 5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- W ciągu 2 lat rządów PiS wydatki na na osoby niepełnosprawne i ich opiekunów wzrosły o niemal 3 mld zł - mówiła Rafalska.

Jak przypomniała, w 2017 roku rząd podniósł rentę socjalną o 100 zł, czyli o 13 procent w porównaniu do poprzedniej stawki. Zaznaczyła, że była to samodzielna decyzja rządu, niemotywowana jakimikolwiek naciskami niepełnosprawnych.

Zobacz też: Protest ws. niepełnosprawnych przed Sejmem. "Zostaliśmy wykorzystani"

Rafalska zaznaczyła, że rząd odpowiedział natychmiast na propozycje złożone przez opiekunów osób niepełnosprawnych. To między innymi projekt ustawy renty socjalnej, który kosztować ma ok. 540 mln zł rocznie.

Minister mówiła też o wprowadzeniu nieograniczonego, nielimitowanego dostępu do usług rehabilitacyjnych i sprzętu do rehabilitacji.

Szefowa resortu rodziny stwierdziła również, że "w zaciszu" pracuje specjalna komisja nad temat projektu ustawy w sprawie nowego orzecznictwa o niepełnosprawności.

Rafalska odniosła się też do zarzutów opozycji, która przekonuje, że rząd PO-PSL zostawił w rezerwie budżetowej ponad 650 milionów złotych na realizację oczekiwań środowiska rodziców osób niepełnosprawnych.

Minister stanowczo temu zaprzeczyła i zapowiedziała, że dowody na to przedstawione będą na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zapewniła, że gdyby protestujący chcieli się z nią spotkać, jest na to gotowa choćby w tej chwili. Ale tylko bez obecności mediów.

3 maja z niepełnosprawnymi spotkała się pierwsza dama Agata Duda. Nie chciała ona wówczas rozmawiać z mediami. W sobotę Rafalska przyznała, że Duda dzwoniła do niej po tym spotkaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: niepełnosprawni w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2018

ewaTo napewno nie są matki bo jak można w taki sposób poniewierac swoim chorym dzieckiem

05-05-2018

bbtyle kasy mają złodzieje prawda wychodzi łatają dziury za niedługo to na nic ni będzie zobaczymy co suweren pisowski wtedy powie jak będzie kit … Czytaj całość

05-05-2018

..........A biskupi gdzie teraz ich los chorych nie interesuje? a rodzić chcą nakazywać nawet bardzo chore?

Rozwiń komentarze (201)