Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest pod Jastrzębską Spółką Węglową. Demonstracja rodzin górniczych przed siedzibą spółki

0
Podziel się:

Odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego to jeden z głównych postulatów trwającego już 16. dobę strajku w spółce.

Protestujący zbierali pieniądze na 13. pensję prezesa
Protestujący zbierali pieniądze na 13. pensję prezesa (PAP/Andrzej Grygiel)

Kilkaset osób zgromadziła w czwartek w południe manifestacja górniczych rodzin przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przyszło na nią wiele kobiet - również z dziećmi. Część z nich miała garnki, w które uderzały skandując m.in.: _ Zagórowski musi odejść _.

Odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego to jeden z głównych postulatów trwającego już 16. dobę strajku w spółce. Kobiety uczestniczyły w części poprzednich manifestacji w Jastrzębiu-Zdroju, jednak było ich dotąd stosunkowo niewiele. Teraz stanowiły ok. połowy protestujących przed budynkiem spółki. Przyprowadziły też wiele dzieci - od najmniejszych, w wózkach, po nastoletnie.

Niektóre kobiety przyniosły tzw. paski z wypłatami swoim mężów. Jak przekonywały, ich zarobki są niższe niż wynikałoby to z opinii o wysokich, sięgających kilku tysięcy miesięcznie zarobków górników - częściej mieszczą się w przedziale 2-3 tys. zł.

Czwartkową manifestację zapowiadano na Facebooku jako _ spotkanie Rodzin pod JSW _. _ Zabierzmy flagi - do flagi nikt nie strzeli! Zabierzmy garnki - pokażmy, że nie będziemy siedzieć cicho! Zaprośmy Rodziny! _ - apelowali organizatorzy manifestacji. Na sugestie, że zabieranie dzieci na takie demonstracje to _ kompletny brak wyobraźni _, padały odpowiedzi, że _ rodziny to także dzieci..., dzieci są i wymagają opieki, a co za tym idzie godnych zarobków ich rodziców _.

O niezabieranie dzieci na demonstrację apelowali też w czwartek przedstawiciele JSW. W wydanym tego dnia komunikacie zaapelowali do działaczy związkowych _ o rozsądek _.

_ Wykorzystywanie najmłodszych w tak poważnym konflikcie jest totalną nieodpowiedzialnością! Jesteśmy przeciwni instrumentalnemu traktowaniu dzieci, które nie rozumieją całej tej sytuacji. Narażanie ich na niebezpieczeństwo, które w każdym momencie może nastąpić, jest karygodne. Ostatnie manifestacje przed siedzibą JSW pokazały, że organizatorzy strajku nie panują nad sytuacją, dlatego tym bardziej apelujemy o rozsądek! _ - napisali przedstawiciele spółki.

Podczas demonstracji było jednak stosunkowo spokojnie. Oklaski dostał kilkuletni chłopiec, który powiedział przez nagłośnienie manifestujących: _ Ten pan musi odejść _.

W czwartek, w 16. dobie strajku, miał on formę okupacji kopalnianych obiektów na powierzchni. Według służb kryzysowych wojewody uczestniczyło w nim tego dnia łącznie ponad 5,3 tys. górników; 19 osób prowadziło protest głodowy. Związkowcy żądają odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, któremu zarzucają nieudolność i niegospodarność, oraz decyzji ws. rozwiązania sytuacji w JSW.

Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. W ub. tygodniu w spółce trwały rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. Ich efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej JSW protokół uzgodnień i rozbieżności.

Rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda mówił w czwartek rano PAP, że strajkujący czekają na dalsze rozmowy m.in. ws. protokołu. Oczekują przede wszystkim rozmów z właścicielem, czyli ministerstwem skarbu. Do związków dotarło też zaproszenie na spotkanie z radą nadzorczą - na wtorek.

17 lutego rada nadzorcza JSW ma zebrać się w Warszawie. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że ma na niej rozpocząć się zapowiadany przez resort skarbu audyt kosztów spółki. _ No to jak mamy tyle czasu, to więc siedzimy na kopalniach i czekamy aż nadejdzie szczęśliwy wtorek _ - uznał w czwartek rano Szereda.

Rano spółka poinformowała też o ogłoszeniu akcji pożarowej w kopalni Knurów-Szczygłowice. To efekt niebezpiecznego wzrostu stężenia tlenków węgla w jednej z niepracujących od 28 stycznia ścian wydobywczych. Akcja pożarowa na razie nie wiąże się z otamowywaniem ściany, dokładne pomiary miało prowadzić pod ziemią specjalistyczne pogotowie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

Już w poniedziałek władze spółki ostrzegały, że z powodu postoju ścian we wszystkich rośnie m.in. zagrożenie zawałowe, a w pięciu zagrożenie pożarowe (które wiążą się z koniecznością otamowywania takich rejonów na co najmniej kilka miesięcy). Podstawowym sposobem zapobiegania takim zagrożeniom jest ciągły postęp ścian. W związku ze strajkiem wydobycie zostało wstrzymane 28 stycznia.

W czwartek strajk nadal miał formę okupacji kopalnianych obiektów na powierzchni. Według służb kryzysowych wojewody uczestniczyło w nim rano ponad 5,3 tys. górników; 19 osób prowadziło protest głodowy. Związkowcy żądają odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, któremu zarzucają nieudolność i niegospodarność, oraz decyzji ws. rozwiązania sytuacji w JSW.

Parafowany w ostatni piątek protokół uzgodnień i rozbieżności zakłada m.in. czasowe zawieszenie niektórych postanowień porozumienia zawartego przed debiutem giełdowym spółki oraz innych dotychczas obowiązujących w JSW dokumentów (regulacji i porozumień). Związkowcy podali, że dokonane w nim ustępstwa płacowe przekładają się na obniżenie zarobków górników o 7-10 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m334291.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk-w-jsw-dosc-nieudolnych-prezesow,110,0,1706094.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strajk w JSW: "Dość nieudolnych prezesów"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m334073.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/arcelormittal-poland-wciaz-czeka-na-wegiel-z,223,0,1704159.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strajk w JSW wciąż groźny dla hutników
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m322106.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rozmowy-zarzadu-jsw-ze-zwiazkami-przerwane-do,240,0,1702896.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fiasko rozmów ze związkami. Górnicy strajkują
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/126/m219006.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/jsw-bedzie-strajkowac-padly-prawdopodobne,219,0,1698523.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) JSW będzie strajkować? Padły daty
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)