Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest w JSW uderza w ArcelorMittal Poland. Za 3 dni mogą zostać uszkodzone...

0
Podziel się:

Jeżeli dostawy węgla nie zostaną wznowione wkrótce, konsekwencje będą dla nas bardzo poważne - przekonuje producent posiadający pięć hut w całym kraju.

Protest w JSW uderza w ArcelorMittal Poland. Za 3 dni mogą zostać uszkodzone...
(arcelormittal.com)

ArcelorMittal Poland jest _ głęboko zaniepokojony _ sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Obawia się, że nie dostanie węgla dla koksowni w Zdzieszowicach i w Krakowie. Po wyczerpaniu 3-dniowych zapasów uszkodzonych może tam zostać 9 baterii koksowniczych.

_ ArcelorMittal Poland jest głęboko zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Według pisma, które otrzymaliśmy dziś od JSW, prawdopodobieństwo ogłoszenia przez spółkę wystąpienia siły wyższej z powodu protestów i strajków w kopalniach jest bardzo wysokie _ - napisała w oświadczeniu rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek.

Przedstawicielka hutniczego koncernu wyraziła nadzieję, że spór w JSW zostanie wkrótce rozwiązany, co przywróci bezpieczeństwo dostaw węgla koksującego tego producenta.

_ - Obecna sytuacja zagraża działalności naszych dwóch koksowni - w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton. Jeżeli dostawy węgla nie zostaną wznowione wkrótce, konsekwencje będą dla nas bardzo poważne, bo uszkodzeniu może ulec 9 baterii koksowniczych pracujących w obydwu naszych koksowniach _ - zaznaczyła Winiarek.

Zapasy węgla koksującego z JSW wystarczą koksowniom ArcelorMittal Poland jeszcze na trzy dni. W środę nie miały miejsca żadne dostawy, a prawdopodobieństwo, że pojawią się jeszcze w czwartek, uznano za bardzo małe.

Przedstawicielka ArcelorMittal Poland wskazała, że w dzisiejszych czasach _ kluczem do przetrwania jest długoterminowe dostosowanie kosztów produkcji do warunków rynkowych _. _ Spadające obecnie z powodu nadpodaży ceny węgla koksującego na świecie mogą doprowadzić do dalszego ograniczenia produkcji w polskich kopalniach, co z kolei przełoży się na redukcję zatrudnienia _ - zdiagnozowała.

Od środy w kopalniach JSW trwa bezterminowy strajk. Zarząd JSW ogłosił niedawno plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy; prowadzony przez związki strajk uważa za nielegalny. W czwartek związkowcy przedstawili w Warszawie swe postulaty radzie nadzorczej JSW, po południu trwało spotkanie RN z zarządem spółki.

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - łącznie produkują one ok. 4 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)