Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest warszawskich prawników. Adwokaci wyjdą na ulice

0
Podziel się:

- Życie uczy, że górnicy z łomami i butelkami w rękach mają większą siłę przebicia niż grupy, które próbują nie anarchizować systemu - mówi adwokat Paweł Rybiński.

Protest warszawskich prawników. Adwokaci wyjdą na ulice
(Laleczki/wikimedia (CC BY-SA 4.0))

30 czerwca odbędzie się protest warszawskich adwokatów. Prawnicy w togach przemaszerują przed siedzibą rządu. To pierwszy taki protest tej grupy zawodowej.

Nigdy dotąd przedstawiciele polskiej palestry nie wychodzili na ulicę, by zwrócić uwagę rządzącym na swoje problemy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

- Życie uczy, że górnicy z łomami i butelkami w rękach mają większą siłę przebicia niż grupy, które próbują nie anarchizować systemu - mówi adwokat Paweł Rybiński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

- Powody protestu - podkreśla Rybiński - są co do zasady dwa. - Od 13 lat państwo nie chce płacić pełnomocnikom za prowadzenie spraw z urzędu - tak bowiem trzeba nazwać sytuację, gdy adwokat za sprawę np. o alimenty czy przywrócenie do pracy dostaje 60 zł; na takich warunkach nie można pracować - mówi dziekan.

Kolejny problem to rządowy projekt ustawy, który dopuszcza do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej magistrów prawa z trzyletnim doświadczeniem. Kłopot w tym, że nie wiąże ich - w przeciwieństwie do adwokatów czy radców prawnych - tajemnica zawodowa, nie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej, a za ewentualne błędy odpowiadać mają jedynie do winy umyślnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawnicy zacierają ręce. Ich zyski rosną Dzięki ożywieniu na rynku firmy prawnicze odnotowują coraz wyższe obroty i powiększają zespoły, informuje "Rzeczpospolita" publikując najnowszy ranking kancelarii prawnych 2015 r.
Więcej kas fiskalnych. Resort finansów chce... Ministerstwo proponuje, by ci specjaliści posiadali kasy fiskalne bez względu na obroty.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)