Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prywatyzacja Ciechu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty

10
Podziel się

Pierwsze trzy osoby usłyszały zarzuty w sprawie prywatyzacji Ciechu. Dalsze przesłuchania i kolejne zarzuty zaplanowano na wtorek rano.

Wśród zatrzymanych są byli urzędnicy ministerstwa skarbu
Wśród zatrzymanych są byli urzędnicy ministerstwa skarbu (Fotolia)
bDTLeANx

Wszystkie sześć osób zatrzymanych w poniedziałek w związku z prywatyzacją Ciechu usłyszało już zarzuty. Na wtorek zaplanowano dalsze przesłuchania. Będzie też decyzja w sprawie środków zapobiegawczych wobec podejrzanych.

Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy. Wśród zatrzymanych są byli urzędnicy ministerstwa skarbu.

W poniedziałek CBA zatrzymało Pawła T., byłego prezesa GPW, który jeszcze jako wiceminister skarbu państwa nadzorował prywatyzację Ciechu. Zatrzymano też w tej sprawie w poniedziałek ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz dwóch ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki.

bDTLeANz
Zobacz także: Zobacz też: Sebastian Kulczyk w Davos

Prokuratura zapowiadała, że chce przedstawić zarzuty z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego oraz z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego, w związku z z doprowadzeniem w 2014 r. do sprzedaży przez Ministra Skarbu Państwa pakietu akcji Ciechu. Chodzi o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy. Najwyższą karą grożącą z tych paragrafów jest pozbawienie wolności na 10 lat.

Jak informuje PAP, w poniedziałek prokuratura planowała przedstawić zarzuty i przesłuchać czterech z zatrzymanych. Do wieczora zarzuty przedstawiono trzem z nich, natomiast czynności z udziałem dwóch kolejnych osób planowano na wtorek rano. Okazało się jednak, że wszyscy usłyszeli zarzuty jeszcze w poniedziałek.

bDTLeANF

Od chwili zatrzymania prokuratura ma 48 godzin na wykonanie czynności z udziałem podejrzanych.

Na zatrzymania zareagowała giełda. Akcje Ciechu spadały w poniedziałek po południu nawet o 3,5 proc.Rodzina Kulczyków, do której poprzez spółkę KI Chemistry należy 51,1-procentowy udział w Ciechu, traciła w pewnym momencie 57 mln zł na wycenie majątku. Jednak pod koniec notowań kurs odrobił część strat. Ostatecznie akcje spółki straciły w poniedziałek 2,26 proc., podczas gdy indeks największych spółek urósł o 1,33 proc.

bDTLeAOa
KOMENTARZE
(10)
fsss
3 lata temu
Gdzie było PO przez 8 lat? Cos mi sie wydaje że PIS wygra kolejne i kolejne wybory jak bedzie łapać tych co nakradli.
Usa!an
3 lata temu
Pawel t zostal prezesem gpw zeby nadzorowal prywatyzacje cechu zgodnie z ustaleniami z sowy i przyjaciol ?
Wiktor
3 lata temu
W zeszłym tygodniu w USA opublikowano listę (około 100)rosyjskich miliarderów ( majątek w USD) powiązanych pośrednio lub bezpośrednio z Putinem . Na tej liście są też ci co wydawało by się że takich powiązań z rosyjską władzą i nie mają ale to tylko tak się może wydawać . Dlaczego o tym piszę no bo czy można być w Rosji miliarderem bez powiązań z władzą otóż nie bo był taki jeden ale 10 lat przesiedział w więzieniu . Dlaczego o tym piszę bo to co się dzieje obecnie w naszym kraju coś mi przypomina . Przecież za pierwszych rządów PiS próbowano rozprawić się z Kulczykiem ale nic z tego nie wyszło no ale teraz dobra zmiana to już problemu nie będzie.
bDTLeAOb
miro
3 lata temu
hazarstwo wyjdzie za kaucją i ucieknie do swojego panstwa, krainy aferzytów i zbrodniarzy
ter34
3 lata temu
jeszcze nie widziałem, żeby jakiś aferzysta i złodziej z pierwszych stron gazet siedział 10 lat, żeby nawet matkę sprzedał. Ale trzymam kciuki za PiS ;)