Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W listopadzie przeciętne płace w firmach były wyższe niż w ubiegłym roku

12
Podziel się:

Zgodnie z danymi GUS przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie br. wyniosło 4329,71 zł i było o 4 proc. wyższe niż przed rokiem.

W listopadzie przeciętne płace w firmach były wyższe niż w ubiegłym roku
(Jacek Bereźnicki)

Przeciętne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosło w listopadzie o 4 proc. rdr i wyniosło 4 tys. 329,71 zł - podał w piątek GUS. Wzrosły płace w większości branż, nieco spadły w górnictwie - do kwoty 8 tys. 243,63 zł.

"W listopadzie br. wzrost przeciętnych miesięcznych nominalnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był szybszy niż w październiku. Przy cenach konsumpcyjnych kształtujących się podobnie jak przed rokiem, wzrost siły nabywczej płac umocnił się. Utrzymał się niewielki wzrost nominalnych i realnych emerytur i rent brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych oraz rolników indywidualnych" - podał GUS

Zgodnie z danymi GUS przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie br. wyniosło 4329,71 zł i było o 4 proc. wyższe niż przed rokiem (w listopadzie ub. roku wzrost wyniósł również 4 proc.), podczas gdy w październiku br. wzrost wyniósł 3,6 proc. rdr.

GUS podał, że wzrost płac obserwowano w większości sekcji, w tym w zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,9 proc.), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 6,2 proc.), budownictwie (o 4,9 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (o 4,6 proc.). W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w transporcie i gospodarce magazynowej oraz administrowaniu i działalności wspierającej (po 2,6 proc.).

"Niższe niż w listopadzie ub. roku były przeciętne płace w górnictwie i wydobywaniu (o 0,5 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego o 1,8 proc.)" - napisano w komunikacie. Przeciętne wynagrodzenie w górnictwie w listopadzie br. wyniosło 8243,63 zł, natomiast w "informacji i komunikacji" - 7448,51 zł.

Podobne przeciętne wynagrodzenie było w dziale "wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" i wyniosło 7448,87 zł, natomiast w "działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej" - 6236,86 zł.

W budownictwie zarabiano przeciętnie 4314,24 zł, a w handlu i naprawie samochodów 3896,88 zł. Najniższe przeciętne wynagrodzenia były w listopadzie w sekcji "administrowanie i działalność wspierająca" i wyniosły 2959,99 zł.

Urząd statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenia zwiększyły się w większości działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu, w tym najbardziej w produkcji artykułów spożywczych (o 7,7 proc.), handlu hurtowym i detalicznym pojazdami samochodowymi oraz ich naprawie (o 7,4 proc.), a także w handlu detalicznym (o 6,9 proc.).

Jednocześnie GUS podał, że w listopadzie br. siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w skali roku o 4 proc. (przed rokiem wzrost wyniósł 4,7 proc.).

"Przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w listopadzie br. była o 1,4 proc. większa niż przed rokiem i wyniosła 2 tys. 95,49 zł. Przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w listopadzie br. ukształtowała się na poziomie 1177,85 zł i wzrosła w skali roku o 0,4 proc." - poinformowano.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Franciszka
5 lata temu
32odbijajac od tematu, warto czasem pochodzić po necie, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!
Wanda
5 lata temu
420masakra, pluszakow nigdy za wiele, ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
Urszula
5 lata temu
422masakra, pluszakow nigdy za wiele, ow.ly/hFLD307jvdj, w koncu naprawili swoj blad
Justyna
5 lata temu
469dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, świeżaki dla dzieci, maja tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, kocham takie promocje
Kazimiera
5 lata temu
528dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!