Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Drobni przedsiębiorcy przez pół roku bez ZUS. Warunek: zarobek do połowy pensji minimalnej

30
Podziel się:

- Uzgodniliśmy tzw. pas startowy - 6 miesięcy dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą bez płacenia podstawowej daniny na ZUS do czasu, gdy wystawią pierwszą fakturę albo przez te pół roku - powiedział Morawiecki

Zmiany są skierowane do osób, które działalność prowadzą na bardzo małą skalę lub okazjonalnie.
Zmiany są skierowane do osób, które działalność prowadzą na bardzo małą skalę lub okazjonalnie.

- Drobni przedsiębiorcy, którzy będą zarabiać do połowy wynagrodzenia minimalnego, przez pół roku nie będą musieli płacić danin na ZUS - zapowiedział we wtorek Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów poinformował, że podczas poniedziałkowego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ustalono, że w ramach tzw. konstytucji biznesu zostanie wprowadzona działalność bagatelna, czyli nierejestrowa.

Jak wyjaśnił, będzie to taka działalność, "kiedy nie trzeba się będzie rejestrować i płacić ZUS, jeśli będziemy zarabiać do połowy wynagrodzenia minimalnego". Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2 tys. zł brutto, ale w 2018 r. wzrośnie do 2100 zł.

- Uzgodniliśmy tzw. pas startowy - 6 miesięcy dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą bez płacenia podstawowej daniny na ZUS do czasu, gdy wystawią pierwszą fakturę albo przez te pół roku - powiedział Morawiecki w wywiadzie dla Telewizji Republika.

Wideo: konstytucja biznesu Morawieckiego. Nowa "ustawa Wilczka"?

Konstytucję biznesu Morawiecki zapowiedział podczas Kongresu 590 w Rzeszowie jesienią ubiegłego roku. Wicepremier obiecał wówczas "pozytywny przełom" w relacjach administracji publicznej i przedsiębiorców.

Warto jednak zaznaczyć, że część założeń konstytucji biznesu zostało przez rząd zarzuconych. Przykład? Pod silnym naciskiem Solidarności, która zaprotestowała przeciw zwiększaniu praw przedsiębiorców, Stały Komitet Rady Ministrów wykreślił zapis o prawie rzecznika biznesu do wstrzymania dowolnej kontroli u przedsiębiorcy.

Wcześniej resort rozwoju pod naciskiem Solidarności musiał wycofać się z innego filaru konstytucji biznesu - powołania komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców. Kolejnym polem, na którym spór Morawieckiego ze związkowcami owocuje coraz dalej idącymi kompromisami rządu, jest zakaz handlu w niedziele.

Wicepremier jeszcze we wrześniu nie był pewny, czy obniżenie składek ZUS dla najmniej zarabiających przedsiębiorców w ogóle uda się wprowadzić. - Dyskutujemy z innymi resortami, z ZUS, z Radą Dialogu Społecznego i ze związkami zawodowymi. Sprawa nie jest łatwa, ale nie odpuszczamy tego - mówił Morawiecki w wywiadzie dla money.pl na początku września.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
obywatel
6 lat temu
Pytanie do ministra. Jaką działalność gospodarczą miał Pan na myśli z PRZYCHODEM ( czyli kwota razem z kosztami ) na poziomie 1000 zł miesięcznie? Sprzątanie po domach prywatnych??? Bo działalność gospodarczą to się zakłada na próbę przynajmniej po to by mieć DOCHÓD na poziomie 2000 zł netto by móc przeżyć. Za mniejszą kwotę to się pracuje na czarno. Niemoralne jest ściągać podatki o opłaty od kwoty niższej niż REALNA kwota przeżycia czyli utrzymania się ( zakładając że osoba nie ma mieszkania po babci tylko musi wynajmować ), bo dla przypomnienia PRAWO DO ZYCIA nam gwarantuje konstytucja a prawo to jest realizowane przez środki finansowe które dany obywatel zarabia pracując. WY nam to prawo ODBIERACIE.
Zygmunt MAREK
6 lat temu
Żenujące są pomysły ludzi którzy nigdy nie prowadzili własnej firmy a w dodatku zawsze byli pod parasolem Gminy czyli odseparowani od rzeczywistości.Zwolnienie z ZUS powinno być na jakiś czas,np rok,niezależnie od dochodu,dla wszelkich drobnych usług i handlu/nie mylić handlu bronią/
Damian Elbląg
7 lat temu
Brzmi jak parodia, ale pamiętajcie, że wielu ludzi sobie dorabia "na lewo" teraz będzie to oficjalnie legalne. Może mało kogo to obchodzi, ale w pewnych sytuacjach będzie można uniknąć konsekwencji. Z drugiej strony jeżeli kontrola wykaże, że gość zarabiał więcej, będzie miała podstawę do nałożenia kary...
goya
7 lat temu
sam to wymyślił: zarabiał 300 000 PLN miesięcznie i opowiada że nie zapłacisz ZUS jak masz zarobek 1000 zł. - a co to jest zarobek?????? w żadnej ustawie o PIT CIT ZUS czy VAT nie ma takiej kategorii... jakby świnia opowiadała o gwiazdach...
Zygmunt
7 lat temu
Połowa wynagrodzenia minimalnego ? Chyba zwariowali, co można zrobić za połowę wynagrodzenia minimalnego ? Strzelić sobie w głowę ? Bo firmy utrzymywać nie ma sensu.
...
Następna strona