Notowania

marek gróbarczyk
01.02.2017 14:30

Odbudowa żeglugi śródlądowej oczkiem w głowie ministra Gróbarczyka

Przemysł stoczniowy to najistotniejsza część funkcjonowania gospodarki morskiej - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej po spotkaniu z premier Szydło w ramach przeglądu resortów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Przemysł stoczniowy to najistotniejsza część funkcjonowania gospodarki morskiej, drugim elementem jest żegluga, ale największy nacisk kładziony będzie na odbudowę żeglugi śródlądowej - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Aktualizacja 16:15

Minister przypomniał, że niedawno nastąpił symboliczny powrót Stoczni Szczecińskiej do Szczecina. - To oczywiście mały krok na drodze do przywrócenia naszych zdolności produkcyjnych, ale niezwykle ważny bo stworzyliśmy niezwykle mocną grupę - powiedział minister.

Szef resortu gospodarki morskiej przypomniał, że wkrótce rozpocznie się budowa dwóch promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. - Mamy nadzieję, że rozmowy i kontrakt zostanie podpisany w marcu, tak aby w drugim kwartale tego roku położyć symboliczną stępkę pod budowę nowego promu - powiedział Gróbarczyk.

Minister zaznaczył, że rozpoczęcie budowy nowego promu będzie jednocześnie początkiem cyklu odbudowy polskich stoczni.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku rząd PiS przedstawił program żeglugi śródlądowej, rozpisany do 2030 r. Jego priorytetem jest uruchomienie w ciągu czterech lat Odrzańskiej Drogi Wodnej (koszt ponad 30 mld zł). Użeglownienie Wisły pochłonie podobna kwotę (więcej o tym tutaj)

Także szefowa resortu cyfryzacji spotkała się z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. - W nadchodzącym roku ministerstwo cyfryzacji będzie dalej pracowało nad obsługą obywatela z wykorzystaniem technologii IT - zapowiedziała Anna Streżyńska.

- Celem resortu jest pełnowymiarowa pomoc obywatelowi w formie online - mówiła Anna Streżyńska.

Wśród innych priorytetów minister cyfryzacji wymieniła wzmacnianie cyberbezpieczeństwa, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i zabezpieczenia swobód obywatelskich oraz wyrównanie dostępu do technologii cyfrowych.

Ważnym zadaniem dla minister Streżyńskiej ma być też współpraca z minister edukacji Anną Zalewską dotycząca dalszej informatyzacji szkół i placówek oświatowych.

Szefowa resortu cyfryzacji zapowiedziała, że ponad 3 mld zł zostanie zainwestowanych w rozwój szerokopasmowego internetu, szczególnie w małych miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców. Chodzi o likwidację tzw. białych plam, czyli tworzenia sieci tam, gdzie jej obecnie nie ma.

- Ponad 83 proc. gospodarstw domowych objętych naszą inicjatywą znajduje się w małych miejscowościach, o liczbie ludności poniżej 5 tys. mieszkańców. Ponad 50 proc. tych gospodarstw znajduje się w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, w których do tej pory nie było bezprzewodowego internetu - mówiła minister.

Steżyńska podkreśliła, że inwestycje w szerokopasmowy internet są ściśle związane z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która obejmie wszystkie szkoły. Sieć za zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne szkół, a także dać dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych, e-podręczników czy e-dzienniczka.

Minister cyfryzacji zapowiedziała też koordynację zarządzania rządowym IT oraz większą dostępność do e-usług dla obywateli, które mają być dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl.

Zapewniła, że od 2018 r. będzie można korzystać z legitymacji uczniowskich i studenckich za pośrednictwem internetu. W br. mają też wejść do użytku cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów.

- Na naprawę czekają elektroniczne formularze: zgłoszenia zgubienia dokumentu, uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego, zgłoszenia zbycia pojazdu, wydania prawa jazdy, rejestracji narodzin dziecka - powiedziała Streżyńska. - W nowej wersji elektroniczny wniosek o 500 plus będzie znacznie prostszy i bardziej przyjazny, oparty na oświadczeniach, a nie zaświadczeniach - wyjaśniła.

Szefowa MC zapowiedziała ponadto zmiany w prawie telekomunikacyjnym, które mają lepiej chronić konsumentów. Chodzi o eliminację nieuczciwych praktyk na rynku usług Premium Rate (loterie i konkursy SMS).

Ważnym elementem oprócz cyfryzacji - jak przekonywała minister - ma być też podniesienie cyberbezpieczeństwa. Wkrótce mają zakończyć się prace nad krajową strategią cyberbezpieczeństwa, która ma w większym niż dotąd stopniu chronić administrację państwową przed nieuprawnionym wyciekiem danych.

Przegląd jest okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, ale przede wszystkim - do przedstawienia planów na przyszłość.

Tagi: marek gróbarczyk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

PATRIOTAPANI PREMIER ZAMOWILA TRATWY ZEBY W RAZIE CZEGO SIE EWAKULOWAC GRECJA TUZ TUZ

01-02-2017

Specjalnej troski gorszego gatunkuRuszy bo w zarządzie jest i MInister Mon i jego pupilek wieć jak maniw eyjść prywatny interes za publiczne pieniądze !!! Buta bez białych rękawiczek … Czytaj całość

01-02-2017

DanaTy se mów a ja se zdrów ble, ble, ble....

Rozwiń komentarze (10)