Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PFR pożyczy pieniądze na przejęcie Pekao. Umowa z PKO BP

PFR pożyczy pieniądze na przejęcie Pekao. Umowa z PKO BP

Fot. Wlodzimierz Wasyluk

PZU, Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO BP podpisali porozumienie trójstronne związane z transakcją nabycia wiodącego pakietu akcji Pekao od włoskiego UniCredit. PFR pożyczy od PKO BP pieniądze, by sfinansować transakcję.

PZU, PFR i PKO BP zawarły porozumienie trójstronne. PKO BP pożyczy PFR pieniądze na przejęcie pakietu akcji Pekao od Unicredit, ale w związku z tym pożyczkodawcy przysługiwać będą uprawnienia odnośnie akcji Pekao.

Porozumienie przewiduje prawo pierwszeństwa dla PZU do kupna części, lub całości akcji PFR, gdyby PKO BP "realizowałoby swoje uprawnienia jako wierzyciel zabezpieczony" - podano w komunikacie.

Cena, za którą PZU będzie mogło nabyć objęty ofertą pakiet akcji PFR od PKO BP zostanie ustalona poprzez odniesienie do kursu akcji Pekao z dnia przedstawienia oferty przez PKO BP.

Termin zamknięcia transakcji nabycia akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od UniCredit został wcześniej ustalony na 7 czerwca. Transakcja dotyczy kupna 32,8 proc. akcji Pekao za łączną kwotę 10,6 mld zł.

PFR utworzony został na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, spółki założonej jeszcze za rządów Donalda Tuska. Majątkiem Funduszu są pakiety mniejszościowe akcji: PGE, PKO BP i PZU. Docelowo PFR ma być grupą finansową, która obejmować będzie oprócz części inwestycyjnej również BGK i KUKE z kapitałami rzędu 14 mld zł, jednak na razie nie dysponuje płynnymi środkami, umożliwiającymi finalizację transakcji przejęcia akcji Pekao.

Przyjęcie oferty przez PZU ma charakter dobrowolny. W określonych w porozumieniu trójstronnym przypadkach brak przyjęcia oferty PKO BP lub późniejsza rezygnacja z realizacji nabycia akcji PFR objętych ofertą przez PZU będzie skutkować wygaśnięciem zobowiązania PKO BP do zapewnienia PZU umownego prawa pierwszeństwa.

Porozumienie trójstronne zostało zawarte na czas obowiązywania pożyczki z zastrzeżeniem, iż PKO BP przysługuje prawo jego wypowiedzenia, w przypadku zaistnienia określonych okoliczności.

pzu, banki, pko, bankowość, peo, przejęcie pekao
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Antyidiota
2017-06-01 11:53
Teraz wiadomo dlaczego PIS banda mowi o tzw repolonizacji bankow. Chodzi o to zeby byly stoleczki dla pisich misiewiczow i zeby taki bank na polecenie pis rzadu dotowal nierentowne kopalnie i inne pomysly
Ewa
2017-06-01 00:58
Niech kupią jeszcze Deutsche Bank bo się wynosi z Polski. I dobrze.
marf78
2017-05-31 22:28
Nieznaczne to pieniądze za tak duży udział łączny % polskiego kapitału na rynku bankowym.
Pokaż wszystkie komentarze (5)