Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PFR pożyczy pieniądze na przejęcie Pekao. Umowa z PKO BP

5
Podziel się:

PZU, Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO BP podpisali porozumienie trójstronne powiązane z transakcją nabycia wiodącego pakietu akcji Pekao od UniCredit S.p.A. PFR pożyczy w PKO BP pieniądze, by sfinansować transakcję.

PFR pożyczy pieniądze na przejęcie Pekao. Umowa z PKO BP
(Wlodzimierz Wasyluk)

PZU, Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO BP podpisali porozumienie trójstronne związane z transakcją nabycia wiodącego pakietu akcji Pekao od włoskiego UniCredit. PFR pożyczy od PKO BP pieniądze, by sfinansować transakcję.

PZU, PFR i PKO BP zawarły porozumienie trójstronne. PKO BP pożyczy PFR pieniądze na przejęcie pakietu akcji Pekao od Unicredit, ale w związku z tym pożyczkodawcy przysługiwać będą uprawnienia odnośnie akcji Pekao.

Porozumienie przewiduje prawo pierwszeństwa dla PZU do kupna części, lub całości akcji PFR, gdyby PKO BP "realizowałoby swoje uprawnienia jako wierzyciel zabezpieczony" - podano w komunikacie.

Cena, za którą PZU będzie mogło nabyć objęty ofertą pakiet akcji PFR od PKO BP zostanie ustalona poprzez odniesienie do kursu akcji Pekao z dnia przedstawienia oferty przez PKO BP.

Termin zamknięcia transakcji nabycia akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od UniCredit został wcześniej ustalony na 7 czerwca. Transakcja dotyczy kupna 32,8 proc. akcji Pekao za łączną kwotę 10,6 mld zł.

PFR utworzony został na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, spółki założonej jeszcze za rządów Donalda Tuska. Majątkiem Funduszu są pakiety mniejszościowe akcji: PGE, PKO BP i PZU. Docelowo PFR ma być grupą finansową, która obejmować będzie oprócz części inwestycyjnej również BGK i KUKE z kapitałami rzędu 14 mld zł, jednak na razie nie dysponuje płynnymi środkami, umożliwiającymi finalizację transakcji przejęcia akcji Pekao.

Przyjęcie oferty przez PZU ma charakter dobrowolny. W określonych w porozumieniu trójstronnym przypadkach brak przyjęcia oferty PKO BP lub późniejsza rezygnacja z realizacji nabycia akcji PFR objętych ofertą przez PZU będzie skutkować wygaśnięciem zobowiązania PKO BP do zapewnienia PZU umownego prawa pierwszeństwa.

Porozumienie trójstronne zostało zawarte na czas obowiązywania pożyczki z zastrzeżeniem, iż PKO BP przysługuje prawo jego wypowiedzenia, w przypadku zaistnienia określonych okoliczności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Antyidiota
7 lat temu
Teraz wiadomo dlaczego PIS banda mowi o tzw repolonizacji bankow. Chodzi o to zeby byly stoleczki dla pisich misiewiczow i zeby taki bank na polecenie pis rzadu dotowal nierentowne kopalnie i inne pomysly
Ewa
7 lat temu
Niech kupią jeszcze Deutsche Bank bo się wynosi z Polski. I dobrze.
marf78
7 lat temu
Nieznaczne to pieniądze za tak duży udział łączny % polskiego kapitału na rynku bankowym.
PJB
7 lat temu
No to PZU nie ma wyjścia musi trzymać kurs Pekao nad wodą cokolwiek by się działo!!! Czy teraz fundusze zarządzane przez PZU będą kupować akcje w każdym przypadku gdy cena będzie zbliżać się do 130zł?
ZAPYTEK
7 lat temu
Cosik mi transakcja śmierdzi ?