Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Eurocash bliski przejęcia hurtowni Polskiej Dystrybucji Alkoholi

4
Podziel się:

UOKiK stawia jednak jeden warunek.

Eurocash bliski przejęcia hurtowni Polskiej Dystrybucji Alkoholi
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Eurocash kontroli nad spółką Polska Dystrybucja Alkoholi. Transakcja może się odbyć pod warunkiem rezygnacji z zakupu jednej z hurtowni. Na lokalnym rynku spółka stałaby się zbyt dużym graczem.

Eurocash zajmuje się głównie hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, w tym również napojów alkoholowych. Co więcej, jest największą grupą tego typu w Polsce. Z kolei firma Polska Dystrybucja Alkoholi (PDA) jest właścicielem siedmiu wyspecjalizowanych hurtowni sprzedających alkohol: w Chrzanowie, Końskich, Krakowie, Pabianicach, Radomiu, Sędziszowie i Ruścu.

Warunek zawarty w decyzji prezesa UOKiK polega na obowiązku wyłączenia z transakcji pomiędzy Eurocash, a KJD Investment (udziałowca PDA) hurtowni napojów alkoholowych zlokalizowanej w Pabianicach.

Zdaniem Urzędu, transakcja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży napojów alkoholowych przez hurtownie wyspecjalizowane. Mowa o obszarze o promieniu do 50 km od przejmowanej hurtowni w Pabianicach. Eurocash i PDA to dwaj przedsiębiorcy, którzy mają najwyższe udziały na tym terenie.

Dlaczego akurat 50 km? UOKiK wskazuje, że przyjęcie lokalnego rynku jako obszaru do 50 km od przejmowanej hurtowni wynika z faktu, że na takim obszarze realizowana jest większość sprzedaży poszczególnych uczestników koncentracji i ich konkurentów.

"Urząd wysłał ankiety do ponad 400 konkurentów Eurocash i PDA. Pytania dotyczyły m.in. ich obrotów ze sprzedaży alkoholi w ostatnich trzech latach, a także wielkości powierzchni i lokalizacji hurtowni. Informacje uzyskane w toku postępowania wskazywały bowiem, że w wyniku transakcji dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

To już drugi w tym tygodniu komunikat UOKiK w sprawie przejęcia realizowanego przez grupę Eurocash. Wcześniej w artykule "Przejęcie Eko Holdingu przez Eurocash pod znakiem zapytania. UOKiK ma zastrzeżenia" pisaliśmy o problemach z koncentracją w trzech innych lokalizacjach.

Grupa Eurocash to największa polska grupa zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych (FMCG). W ramach prowadzonych przez grupę sieci franczyzowych i partnerskich skupionych jest około 13 tys. niezależnych sklepów detalicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
ja
6 lat temu
Oddajmy wszystko Portugalczykom, a jak już nas wykupią to wtedy podniosą ceny i będzie płacz i lament.
Bolek z PO
6 lat temu
Ani grosza odprawy .Darmozjad
Teresa
6 lat temu
ja mam propozycję,zbliżają się święta a wiec czas prezentów,dajmy wszystkim obcym krajom to co zostało jeszcze w polce za dożywotnią rentę/chodzi o psychiczne wykańczanie Polaków/a nasz rząd niech dalej rządzi ,ale już nic i nikomu nie ukradnie,bo czasami lepiej dać obcemu niż swojemu
Nico
6 lat temu
Szkoda strzępić ryja