Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eurocash bliski przejęcia hurtowni Polskiej Dystrybucji Alkoholi

UOKiK stawia jednak jeden warunek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Eurocash kontroli nad spółką Polska Dystrybucja Alkoholi. Transakcja może się odbyć pod warunkiem rezygnacji z zakupu jednej z hurtowni. Na lokalnym rynku spółka stałaby się zbyt dużym graczem.

Eurocash zajmuje się głównie hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, w tym również napojów alkoholowych. Co więcej, jest największą grupą tego typu w Polsce. Z kolei firma Polska Dystrybucja Alkoholi (PDA) jest właścicielem siedmiu wyspecjalizowanych hurtowni sprzedających alkohol: w Chrzanowie, Końskich, Krakowie, Pabianicach, Radomiu, Sędziszowie i Ruścu.

Warunek zawarty w decyzji prezesa UOKiK polega na obowiązku wyłączenia z transakcji pomiędzy Eurocash, a KJD Investment (udziałowca PDA) hurtowni napojów alkoholowych zlokalizowanej w Pabianicach.

Zdaniem Urzędu, transakcja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży napojów alkoholowych przez hurtownie wyspecjalizowane. Mowa o obszarze o promieniu do 50 km od przejmowanej hurtowni w Pabianicach. Eurocash i PDA to dwaj przedsiębiorcy, którzy mają najwyższe udziały na tym terenie.

Dlaczego akurat 50 km? UOKiK wskazuje, że przyjęcie lokalnego rynku jako obszaru do 50 km od przejmowanej hurtowni wynika z faktu, że na takim obszarze realizowana jest większość sprzedaży poszczególnych uczestników koncentracji i ich konkurentów.

"Urząd wysłał ankiety do ponad 400 konkurentów Eurocash i PDA. Pytania dotyczyły m.in. ich obrotów ze sprzedaży alkoholi w ostatnich trzech latach, a także wielkości powierzchni i lokalizacji hurtowni. Informacje uzyskane w toku postępowania wskazywały bowiem, że w wyniku transakcji dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

To już drugi w tym tygodniu komunikat UOKiK w sprawie przejęcia realizowanego przez grupę Eurocash. Wcześniej w artykule "Przejęcie Eko Holdingu przez Eurocash pod znakiem zapytania. UOKiK ma zastrzeżenia" pisaliśmy o problemach z koncentracją w trzech innych lokalizacjach.

Grupa Eurocash to największa polska grupa zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych (FMCG). W ramach prowadzonych przez grupę sieci franczyzowych i partnerskich skupionych jest około 13 tys. niezależnych sklepów detalicznych.

Tagi: handel detaliczny, eur, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2016

Teresaja mam propozycję,zbliżają się święta a wiec czas prezentów,dajmy wszystkim obcym krajom to co zostało jeszcze w polce za dożywotnią rentę/chodzi o … Czytaj całość

15-12-2016

Bolek z POAni grosza odprawy .Darmozjad

15-12-2016

NicoSzkoda strzępić ryja

Rozwiń komentarze (4)