Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przełomowy rok dla Alior Banku. "Cyfrowy buntownik" rośnie znacznie szybciej

Przełomowy rok dla Alior Banku. "Cyfrowy buntownik" rośnie znacznie szybciej

Michał Chyczewski, wiceprezes Zarządu Alior Bank pełniący funkcję prezesa Fot. materiały prasowe
Michał Chyczewski, wiceprezes Zarządu Alior Bank pełniący funkcję prezesa

 

W 2017 r. przyrost wolumenu kredytów znacząco przekroczył zakładany cel roczny (6,9 mld zł wobec 5-6 mld zł), a Alior Bank awansował z 9. na 8. miejsce pod względem wielkości aktywów na rynku bankowym w Polsce.

Z danych zaprezentowanych w czwartek przez Alior Bank wynika, że zysk netto za 2017 r. wyniósł 515 mln zł. Największy wpływ na tę wartość miały wyniki drugiej połowy roku, w której zysk netto wyniósł 333 mln zł.

W 2017 r. Alior Bank wypracował zwrot z kapitału własnego (ROE) na poziomie 8 proc., gdyby jednak uwzględnić synergie wynikające z połączenia z wydzieloną częścią Banku BPH bez kosztów integracji, wyniósłby on 11,1 proc.

Źródła sukcesu Alior Banku

W bankowości detalicznej Alior wprowadził nowe konto lokacyjne, pozyskując 3 mld zł depozytów oraz wdrożył nową wersję bankowości internetowej i mobilnej. Bank umocnił także znacząco pozycję w segmencie mikroprzedsiębiorstw i MŚP. W priorytetowym dla Banku sektorze mikrofirm w 2017 r. całkowita wartość kredytów wyniosła 5,2 mld zł, o 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Kobiety coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy. Zobacz debatę redakcyjną money.pl

Także innowacje pozostają kluczowym obszarem dla budowy przewagi konkurencyjnej Banku. Alior Bank ma ambicję znaleźć się w ciągu kilku lat w gronie europejskich liderów pod względem innowacyjności, co ma nastąpić dzięki wdrożeniu nowego modelu zarządzania innowacjami oraz projektami IT (Agilor).

Bank jest w trakcie implementacji rozwiązania Open API ze środowiskiem testowym (sand-box) oraz planuje uruchomienie nowego iLab-u. Będzie on bazował na współpracy z klientami, mając na celu tworzenie rozwiązań zwiększających ich satysfakcję. Dodatkowo Bank powoła program akceleracyjny dla firm FinTech.

– Rok 2017 pokazał, że Alior Bank jest w stanie bardzo sprawnie realizować duże, strategiczne projekty, takie jak połączenie z wydzieloną częścią Banku BPH, utrzymywać bardzo wysokie tempo wzrostu organicznego, a jednocześnie pozostać w czołówce rynku bankowego w Polsce pod względem rentowności i efektywności kosztowej. Co ważne, Bank umocnił również pozycję kapitałową i płynnościową – mówi Michał Chyczewski, wiceprezes Zarządu Alior Bank pełniący funkcję prezesa.

Akcjonariusze mają powody do zadowolenia

Solidne wyniki banku w 2017 r. miały bezpośrednie przełożenie na kurs akcji na giełdzie. Bank zakończył miniony roku z ceną akcji na poziomie 79,50 zł, co oznacza wzrost o 47 proc. r/r. Kapitalizacja Banku po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 mld zł.

 


Czytaj także
Polecane galerie
LM
2018-03-08 14:24
Co do innowacyjności - próbowałem z mojego konta wysłać skan nowego dowodu osobistego w formacie PDF - bezskutecznie...
cvq
2018-03-08 13:06
Lichwa w kapeluszu ma się dobrze.Tak jak reszta okradają tych którzy próbują coś oszczędzić.
ComplexEagle
2018-03-08 12:18
Za momencik Pekao przejmie Buntownika i pozostaną po meloniku tylko wspomnienia