Notowania

mateusz morawiecki
11.03.2017 09:01

Polski przemysł meblarski będzie europejską potęgą. Taki cel stawia sobie Morawiecki

Dążeniem resortu rozwoju jest to, aby Polska w ciągu najbliższych 3-4 lat została największym w Europie i jednym z największych na świecie producentów mebli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że dążeniem jego resortu jest to, aby Polska w ciągu najbliższych 3-4 lat została największym w Europie i jednym z największych na świecie producentów mebli.

Morawiecki w piątek wieczorem odwiedził rodzinną firmę meblarską Ryś, która dzięki unijnemu wsparciu z programu Innowacyjna Gospodarka, wybudowała nowoczesną fabrykę w Polance koło Myślenic w woj. małopolskim.

- Postawiliśmy sobie bardzo wysoko poprzeczkę i wierzymy w to, że Polska będzie graczem numer jeden w Europie i to w ciągu najbliższych trzech - czterech lat i jednym z największych producentów mebli na świecie - powiedział wicepremier podczas briefingu prasowego.

Według niego przemysł meblarski korzysta z nowoczesnych technologii i tworzy miejsca pracy na miarę XXI wieku. Zarówno on, jak i właściciel firmy Tadeusz Ryś zwracali uwagę na coraz większe braki fachowców do pracy. - Dlatego staramy się odbudowywać szkolnictwo zawodowe, aby były w tym fachu ręce i głowy do pracy - podkreślił Morawiecki.

- Mam nadzieję, że nasze działania, takie jak konstytucja dla biznesu i uproszczenia dla firm, a także działania związane z przekazywaniem środków unijnych i budżetowych mogły się przyczynić do takiego sukcesu biznesowego - dodał Morawiecki.

Tadeusz Ryś przypomniał, że początki jego firmy sięgają 1981 r. - wyrosła ona z przydomowego warsztatu stolarskiego, jakich wiele działa w tej części Małopolski.

W 2016 roku dzięki pozyskaniu środków unijnych z programu Innowacyjna Gospodarka firma mogła zrealizować budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego, w którym wytwarzane są meble przeznaczone do mieszkań i domów, jak i obiektów użyteczności publicznej. Firma rozpoczęła też produkcję drzwi wewnętrznych.

Wartość inwestycji, na którą składają się trzy hale produkcyjne o łącznej powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych, wyniosła blisko 90 mln zł, z czego ok. 30 mln zł stanowiły środki unijne.

Obecnie Fabryka Mebli Ryś zatrudnia około 250 osób. Swoje produkty eksportuje do m.in. Niemiec, Szwajcarii i krajów skandynawskich.

Na początku marca branża meblarska pokazała wyniki za 2016 rok. Wartość produkowanych w Polsce mebli sięga 42,4 mld zł. Blisko 26 tysięcy firm z tej branży zatrudniało pod koniec ubiegłego roku ponad 150 tysięcy pracowników. Zarabiają oni przeciętnie 3262,86 zł brutto.

Tagi: mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2017

a999Cwaniaczek. Polski przemysł meblarski JEST od dawna potęgą w tej dziedzinie. Pan Morawiecki i PIS mogą raczej zaszkodzić niż pomóc w tym temacie..

11-03-2017

xxxTen Pan nie wie co mówi, cały czas podpina się pod branże , które są w czołówce producentów europejskich i światowych, w tym meblarska, produkcja … Czytaj całość

11-03-2017

DronyIElektrykimialy byc drony i auta elektryczne. to prosze mi tu nie pie*rzyc o sklejkach. byly drony w PowerPoint? Byly auta elektryczne w PowerPoint ? to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)