Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł tekstylny w Polsce przeżywa drugą młodość

0
Podziel się:

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego polski przemysł odzieżowy i tekstylny wraca - po czasie kryzysu - do dobrej koniunktury.

Przemysł tekstylny w Polsce przeżywa drugą młodość
(PAP/Jakub Kamiński)

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego (na zdjęciu) polski przemysł odzieżowy i tekstylny wraca - po czasie kryzysu - do dobrej koniunktury.

Szef resortu gospodarki mówił o tym to w piątek w Rzgowie koło Łodzi, podczas rozpoczynających się Międzynarodowych Targów Mody Ptak Expo. Biorą w nich udział producenci, importerzy i dystrybutorzy m.in. odzieży i obuwia z całego świata. Formuła targów pozwala na zawieranie kontraktów i zakup towaru na miejscu.

Według Piechocińskiego, impreza w Rzgowie jest "świetnym pomysłem na reklamowanie rozproszonego sektora mody i tekstyliów". Piechociński zwrócił uwagę, że w Polsce funkcjonuje kilkanaście tysięcy małych i średnich zakładów, które często szyjąc "dla gigantów mody" wykorzystują polski dizajn. - Polska moda, polski przemysł odzieżowy i tekstylny pokazał, że jest szybki. To jest nowa tendencja na światowym rynku - szybka moda - mówił.

Jak wyjaśnił, jej zasada polega na tym, że na początek szyje się krótkie serie. Dopiero po tym, jak spotkają się one z zainteresowaniem nabywców hurtowych i półhurtowych, zamawia się je w dużych ilościach i zwiększa produkcję. Zwrócił uwagę, że realizowany był program wspierania polskich firm odzieżowych w wejściu na rynek niemiecki, francuski duński, rosyjski i turecki.

Na spotkaniu z mediami wicepremier poinformował również, że jeszcze w piątek spotka się m.in. z władzami Łodzi, przedstawicielami firmy Hatrans (operator kolejowego połączenia Łódź-Chengdu) oraz delegacją z Chin. Jak mówił, Chińczycy chcą wybudować w Łodzi wielkie centrum logistyczne, które ma obsługiwać połączenie Łódź-Chengdu.

Regularne, cotygodniowe połączenie kolejowe cargo z Chengdu do Łodzi, nazywane przez Chińczyków "Nowym Jedwabnym Szlakiem" ruszyło w kwietniu 2013 roku. Droga pociągu wiedzie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Do dziś odbyło się ponad 100 regularnych połączeń oraz 50 przejazdów czarterowych. W sierpniu uruchomiono także regularne połączenia w druga stronę.

Z Łodzi do Chengdu transportowane są głównie polskie wyroby spożywcze. Kilka dni temu wyruszył pociąg z Łodzi do Xiamen w południowo-wschodnich Chinach. - Kibicowałem od dawna temu połączeniu. Chciałbym, abyśmy z Chin nie tylko sprowadzali towary, ale przede wszystkim do Chin eksportowali - powiedział Piechociński.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)