Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł zbrojeniowy Bośni i Hercegowiny znowu eksportuje

0
Podziel się:

Bośniacki przemysł zbrojeniowy po upadku w wojnie 1992-1995 przez ostatnie pięć lat potroił produkcję.

Przemysł zbrojeniowy Bośni i Hercegowiny znowu eksportuje
(Damian Klamka/East News)
bFeVbRzF

Bośniacki przemysł zbrojeniowy, w upadku po wojnie z lat 1992-95, odzyskał znaczenie w przeżywającej trudności gospodarce i niemal potroił produkcję przez ostatnie 5 lat dzięki odbudowie i unowocześnieniu fabryk oraz usunięciu skorumpowanych menedżerów.

Przemysł zbrojeniowy znów stała się wiodącą dziedziną przemysłu bośniackiego i eksportuje swą produkcję do ponad 60 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Szwajcarii - pisze agencja Reutera.

- Produkcja 12 fabryk naszego przemysłu zbrojeniowego bez wątpienia osiągnie w 2015 roku wartość 200 mln marek zamiennych (105 mln euro) - powiedział w piątek tej agencji Erdal Trhulj, ustępujący minister przemysłu federacji muzułmańsko-chorwackiej części Bośni i Hercegowiny (BiH).

bFeVbRzH

Rozwój sektora zbrojeniowego kontrastuje z powolnymi postępami nieodzownych reform ekonomicznych w innych sektorach gospodarki BiH, która w tym roku osiągnie wzrost PKB rzędu 2,5 proc. po 0,7 proc. przyrostu w roku 2014, kiedy kraj nawiedziły katastrofalne powodzie.

Przemysł obronny BiH odziedziczony po silnym niegdyś kraju, jakim była Jugosławia, wyspecjalizował się w produkcji broni i amunicji małokalibrowej, pistoletów automatycznych, granatów i pocisków moździerzowych. Większość fabryk zbrojeniowych Bośni i Hercegowiny jest usytuowana w federacji muzułmańsko-chorwackiej, jednej z dwóch jednostek autonomicznych, na które podzielono BiH w wyniku wojny kosztującej życie około 100 tys. ludzi.

Mówiąc o przyczynach kryzysu w krajowym przemyśle zbrojeniowym w latach powojennych, Thurlj wskazał jako głównych winowajców skorumpowanych menedżerów, którzy bogacili się na przemycie broni i amunicji eksportowanej na cały świat, do krajów objętych embargiem na broń. Po wyeksploatowaniu maszyn fabryki były porzucane przez nieuczciwych prywatnych przedsiębiorców i zamykane.

W 2010 r przemysł zbrojeniowy przyniósł krajowi niewielkie dochody.

bFeVbRzN

- Do 2011 roku rządziły w nim osoby, które bogaciły się na przemycie broni. Priorytetem dla nas było wyeliminowanie tych ludzi z przemysłu zbrojeniowego i udało się nam to zrobić - powiedział ustępujący minister.

W ubiegłym roku wartość produkcji przemysłu zbrojeniowego w federacji muzułmańsko-chorwackiej, który zatrudnia 2 300 osób, osiągnęła 145 mln marek zamiennych, a wyeksportowano broni za 100 mln marek.

bFeVbRAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)