Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przemytnicy w rękach Straży Granicznej. W grupie żołnierze i skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej

Przemytnicy w rękach Straży Granicznej. W grupie żołnierze i skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej

Fot. Zdjęcia operacyjne Straży Granicznej
Osiem osób w tym żołnierz Wojska Polskiego zostało zatrzymanych podczas akcji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. W śledztwie dotyczącym przemytu na wielką skalę podejrzane są 32 osoby.

Polskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępcza przemycająca wyroby tytoniowe z Białorusi i Ukrainy. Zatrzymano osiem osób. W akcji uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, gdyż jednym z podejrzanych był żołnierz.

Wszystkim przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednemu z podejrzanych zarzut kierowania grupą zajmującą się paserstwem wyrobów akcyzowych oraz zarzuty związane z kilkunastokrotnym przemytem papierosów.

Jak informuje por. Dariusz Sienicki, rzecznik Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele RP - mieszkańcy powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego i łukowskiego, żołnierze zawodowi oraz skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej.


Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Jedną z kierowniczych ról w rozpracowanej grupie sprawowała osoba reprezentująca kręgi biznesowe miasta Chełma – wynika z materiału dowodowego.

Samoloty, łodzie pontonowe i terenówki

Grupa działała od 2015 do 2017 roku. Jak informuje por. Sienicki, zajmowała się przemytem wyrobów akcyzowych i ich dalszą dystrybucją na terenie całego kraju. Papierosy przerzucane były z Ukrainy do Polski przez rzekę graniczną Bug samolotem typu AN-2 oraz na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki.


Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju.

Pomysłowość przemytników nie zna granic:


W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na 4 koła, o dużej mocy i pojemności oraz specjalnie przystosowane, np. wyposażone w noktowizory i z podniesionym zawieszeniem.

Przemyt na wielką skalę

Od początku 2015 roku do dnia 11 października 2017 roku, kiedy zatrzymano pierwsze osoby w tej sprawie, grupa przemyciła prawie 2,4 mln paczek papierosów różnych marek, powodując uszczuplenia należności podatkowych i celnych w łącznej kwocie ponad 49,8 mln zł.


Nadbużański Oddział Straży Granicznej

 

Jak informuje por. Sienicki, przemyt na tak dużą skalę był możliwy dzięki pomocy skorumpowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy w zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 tys. zł do 10 tys. zł przekazywali członkom grupy informacje o rozmieszczeniu patroli SG w terenie.

Zarzuty kilkunastokrotnego przyjęcia korzyści majątkowych przedstawiono dwóm byłym już funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału SG.

Czytaj również: Chciał przemycić markowe ciuchy i ekskluzywny alkohol. Ukrył je w przyprawach

Przepisy stanowią, iż funkcjonariusza skazanego prawomocnym wyrokiem za korupcję zwalnia się ze służby dyscyplinarnie a funkcjonariuszowi będącemu na emeryturze odbiera się świadczenie emerytalne – podkreśla rzecznik komendanta Straży Granicznej.

W trakcie postępowania zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy w różnych walutach, pojazdów i nieruchomości o wartości blisko 900 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Jajcarz
2018-09-12 10:17
Celnicy to zlodzieje w mundurach, niektorzy zolnierze SG tak samo, wystarczy pojechac do wsi Jaworzynka kolo Cieszyna lub innej miejscowosci gdzie mieszkaja owi przedstawiciele panstwa i zobaczyc jakie domy pobudowali w przeciagu krotkiego czasu sluzby. W gospodach po sluzbie pijali z przemytnikami i tak sie krecilo
Limpopo
2018-09-11 20:26
Jak na wielkich przestępców: gotówka, pojazdy i nieruchomości za 900 tyś.to raczej skromnie skoro na samej akcyzie i podatku "zaoszczedzili" blisko 50mln!!!
Swój
2018-09-11 20:17
Może w końcu dadzą pogranicznikom dodatek korupcyjny który Unia im zapewnia
Pokaż wszystkie komentarze (16)