Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przemytnicy w rękach Straży Granicznej. W grupie żołnierze i skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej

16
Podziel się

Osiem osób w tym żołnierz Wojska Polskiego zostało zatrzymanych podczas akcji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. W śledztwie dotyczącego przemytu na wielką skalę podejrzane są 32 osoby.

Przemytnicy w rękach Straży Granicznej. W grupie żołnierze i skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej
(Zdjęcia operacyjne Straży Granicznej)
bDzenayd

Osiem osób w tym żołnierz Wojska Polskiego zostało zatrzymanych podczas akcji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. W śledztwie dotyczącym przemytu na wielką skalę podejrzane są 32 osoby.

Polskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępcza przemycająca wyroby tytoniowe z Białorusi i Ukrainy. Zatrzymano osiem osób. W akcji uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, gdyż jednym z podejrzanych był żołnierz.

Wszystkim przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednemu z podejrzanych zarzut kierowania grupą zajmującą się paserstwem wyrobów akcyzowych oraz zarzuty związane z kilkunastokrotnym przemytem papierosów.

bDzenayf

Jak informuje por. Dariusz Sienicki, rzecznik Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele RP - mieszkańcy powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego i łukowskiego, żołnierze zawodowi oraz skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Jedną z kierowniczych ról w rozpracowanej grupie sprawowała osoba reprezentująca kręgi biznesowe miasta Chełma – wynika z materiału dowodowego.

bDzenayl

**Samoloty, łodzie pontonowe i terenówki**

Grupa działała od 2015 do 2017 roku. Jak informuje por. Sienicki, zajmowała się przemytem wyrobów akcyzowych i ich dalszą dystrybucją na terenie całego kraju. Papierosy przerzucane były z Ukrainy do Polski przez rzekę graniczną Bug samolotem typu AN-2 oraz na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

bDzenaym

Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju.

* Pomysłowość przemytników nie zna granic: *

W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na 4 koła, o dużej mocy i pojemności oraz specjalnie przystosowane, np. wyposażone w noktowizory i z podniesionym zawieszeniem.

bDzenayn

**Przemyt na wielką skalę**

Od początku 2015 roku do dnia 11 października 2017 roku, kiedy zatrzymano pierwsze osoby w tej sprawie, grupa przemyciła prawie 2,4 mln paczek papierosów różnych marek, powodując uszczuplenia należności podatkowych i celnych w łącznej kwocie ponad 49,8 mln zł.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

bDzenayo

Jak informuje por. Sienicki, przemyt na tak dużą skalę był możliwy dzięki pomocy skorumpowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy w zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 tys. zł do 10 tys. zł przekazywali członkom grupy informacje o rozmieszczeniu patroli SG w terenie.

Zarzuty kilkunastokrotnego przyjęcia korzyści majątkowych przedstawiono dwóm byłym już funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału SG.

Przepisy stanowią, iż funkcjonariusza skazanego prawomocnym wyrokiem za korupcję zwalnia się ze służby dyscyplinarnie a funkcjonariuszowi będącemu na emeryturze odbiera się świadczenie emerytalne – podkreśla rzecznik komendanta Straży Granicznej.

W trakcie postępowania zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy w różnych walutach, pojazdów i nieruchomości o wartości blisko 900 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzenayG
KOMENTARZE
(16)
jan z zor
2 lata temu
no i brawwwwwwwwooooooo tak powinno dzialac panstwo
czas najwyzsz...
2 lata temu
Super a teraz polskie sluzby niech sie w koncu zajma przemytem broni z u-p-a*iny !!!
And
2 lata temu
A sedzia wypuści itd to polska tu siedza za baloniki i landrynki
bDzenayH
Swój
2 lata temu
Może w końcu dadzą pogranicznikom dodatek korupcyjny który Unia im zapewnia
tat jana
2 lata temu
Teraz hitem jest przemyt broni z Ukrainy do Polski. Ukraińcy zwożą broń ze wschodu wprost na tereny ukraińsko polskiego pogranicza.
...
Następna strona