Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Dymisje oficerów w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Bo nie znaleźli nieprawidłowości

67
Podziel się:

Dwóch dyrektorów po niespełna roku zostało odwołanych ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, powodem dymisji miał być fakt, że "nie znaleźli poważnych nieprawidłowości w przetargu na Caracale".

Dymisje oficerów w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Bo nie znaleźli nieprawidłowości
(Lukasz Szelag/REPORTER)

O kogo chodzi? Tego nie wiadomo, bo nazwiska wszystkich oficerów SKW poza jej szefem i zastępcą są poufne. Choć do odwołania miało dojść już w październiku, to informacja na ten temat wypłynęła dopiero w pierwszych dniach listopada.

Dyrektorzy mieli być jednak odpowiedzialni za tropienie nieprawidłowości w zbrojeniówce i przetargach dla polskiej armii, które są oczkiem w głowie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Na modernizację wojska przeznaczone jest w budżecie MON ok. 7 mld zł. Wysokie stanowiska odwołani zajmowali zaledwie rok, a zostali na nie powołani przez nowego szefa SKW. W kontrwywiadzie na niższych szczeblach pracowali jednak od ponad 10 lat.

- Choć odwołani dyrektorzy nie pełnili wówczas funkcji kierowniczych, to obydwaj pracowali w tym samym zarządzie za rządów PO - mówi portalowi jeden z oficerów, który chce zachować anonimowość. - Ja od kilku osób słyszałem, że nagle obciążył ich fakt, iż nie znaleźli poważnych nieprawidłowości związanych z przetargiem na śmigłowce dla armii.

A temat przetargu na Caracale to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych w polskiej polityce obronnej. Przypomnijmy, że na początku października polski rząd zerwał negocjacje z francuskim producentem śmigłowców Airbus Helicopters. Przetarg był podpisany jeszcze za rządów koalicji PO-PSL.

"Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego" - napisał w komunikacie resort rozwoju. Polska miała kupić 50 maszyn za ponad 13 mld zł.

W zamian za to, jak poinformował Antoni Macierewicz, armia ma być wyposażona w śmigłowce typu Black Hawk, produkowane przez amerykański koncern Sikorsky Aircraft w PZL Mielec.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
zak
7 lat temu
Maciarenko stwierdził że nieprawidłowości były a oficerowie ich nie wykryli. Faktycznie na bruk... Maciarenkę oczywiście.
sceptyk pozna...
7 lat temu
A kiedy Antoni do dymisji?
raf
7 lat temu
polskie wojsko to burdel . jak przed II wojna swiatowa. macierewicz tego przykladem
Arado
7 lat temu
Ministerstwo kierowane przez osoby wymagajace konsutacji psychiatrycznej wybrane w demokratycznych wyborach przez spoleczenstwo.
lukiz
7 lat temu
Skoro takie informacje trafiają do mediów niezbędne są natychmiastowe następne zwolnienia w SKW w celu eliminacji kretow i agentury POstkomuny. Takie osoby nie maja prawa pracować w SKW.
...
Następna strona