Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Przetarg w ZUS pod lupą prokuratury

28
Podziel się:

Chodzi o domniemane nieprawidłowości przy zawieraniu umowy na serwisowanie sprzętu i oprogramowania, podpisanej 20 listopada 2013 roku.

Przetarg w ZUS pod lupą prokuratury
(Jacek Bereźnicki)

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła we wtorek śledztwo ws. wyrządzenia w 2013 r. "szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" przy zleceniu z wolnej ręki firmie Hewlett-Packard opieki serwisowej.

Postanowienie o wszczęciu śledztwa wydano w wyniku analizy zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz załączonych dokumentów, skierowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - głosi komunikat prokuratury.

W końcu marca br. PAP opisała zawiadomienie CBA o podejrzeniu nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w 2013 r. przy zleceniu z wolnej ręki firmie Hewlett-Packard opieki serwisowej przez b. prezesa ZUS Zbigniewa D., b. członka zarządu i dwoje pracowników Zakładu. Zamówienie publiczne udzielone HP Polska opiewało na 19,6 mln zł.

Według prokuratury, nieprawidłowości wykryła kontrola CBA w ZUS od lipca 2014 r. do marca 2015 r.

CBA podejrzewa, że b. prezes Zbigniew D., b. członek zarządu Zakładu Dariusz Ś., Helena Z. - dyrektor departamentu systemów informatycznych ZUS i Leszek P. - naczelnik wydziału w ZUS, mogli nadużyć swych uprawnień lub nie dopełnić obowiązków, zlecając HP obsługę serwisową części systemów ZUS i oprogramowania w trybie zamówienia z wolnej ręki - mimo że nie było powodów do zastosowania takiego trybu.

Za takie przestępstwo urzędnicze przy decyzjach majątkowych - nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków i wyrządzenie tym szkody wielkich rozmiarów - grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

CBA oceniło, iż przy zamówieniu prezes, członek zarządu, dyrektor i naczelnik oparli się jedynie na oświadczeniu szefa HP Polska, że tylko ta firma jest uprawniona do serwisowania sprzętu i oprogramowania Hewlett-Packard na terenie Polski. Tymczasem z wyników kontroli wynikało, że szef firmy podał, iż wyłączność dotyczy dostaw, a nie usług serwisowania, bo sprzęt mogą serwisować firmy spełniające wymogi HP.

W rozmowie z Onetem b. prezes ZUS mówił, że w 2013 r. ZUS kupił serwery od firmy HP, która wystawiła oświadczenie, że jest producentem i jedynym dostawcą takiej usługi w Polsce. - Przyjęliśmy to w dobrej wierze - dodał. - Takie oświadczenie pozwalało nam na udzielenie zamówienia z wolnej ręki. Po dwóch latach HP, pod naciskiem CBA, zmieniło to oświadczenie i teraz na podstawie tego wstecznie zmienionego oświadczenia CBA składa przeciwko mnie i moim współpracownikom doniesienie - oświadczył.

W kwietniu 2014 r. ZUS w informacji dla dziennikarzy na temat działań związanych z Kompleksowym Systemem Informatycznym podawał, że na żądanie 31 stycznia 2014 r. przekazał CBA dokumentację dotyczącą postępowań o zamówienie publiczne przeprowadzonych w 2013 r. Były to zamówienia na "zakup szkoleń związanych z modyfikacją i rozbudową oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS", "modernizację systemu Komputera Centralnego ZUS wraz z zakupem licencji" i "opiekę serwisową sprzętu i oprogramowania HP w Centrali ZUS".

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
ktoś ciekawsk...
4 lata temu
A może zainteresować by się trzeba panem szefem HP Polska, bo złożył fałszywe oświadczenie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej? Gdzie prokurator? Pan juz w HP nie pracuje? A kogo to obchodzi? Premię za to oświadczenie i wałek na ZUS-ie wziął? To teraz się za niego nich weźmie sąd :)
Ktoś
5 lata temu
L. G. jako kolega, powinien pomóc Z. D. Może jednak tylko się chwalił, że jest jego (Z.D.) kolegą.
franek
5 lata temu
Kazdy przestepca musi sie liczyc z tym,ze stanie przed sadem....Przestepcy juz nie twporza rzadu,a skorumpowani sedziowie beda musieli odejsc....
em231
5 lata temu
wszystkie przetargi pod lupe same lapowki
wojtek
5 lata temu
ZUS do likwidacji, złodziejska firma wyrosła na naszej krwawicy a emeryci figę z tego haraczu mają
...
Następna strona