Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
11.04.2018 13:53

PSE zapłaci za nieużywanie energii. Spółka Energi wygrała przetarg

Spółka zależna Energi wygrała przetarg Polskich Sieci Energetycznych na redukowanie zapotrzebowania na moc. Na życzenie PSE ma być wyłączane czasowo do 340 MW mocy i zużycie przesuwane na inny termin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Energa)
Ograniczenie zużycia na życzenie PSE. To wkrótce będzie możliwe

Spółka zależna Energi będzie redukować dla Polskich Sieci Energetycznych zapotrzebowania na moc. Na życzenie PSE ma być wyłączane czasowo do 340 MW mocy, a zużycie przesuwane na inny termin.

Enspirion - spółka zależna Energi - zaoferowała największy ze wszystkich uczestników wolumen mocy w przetargu PSE na redukcję zapotrzebowania na moc. Firma pozyskała do współpracy m.in. Grupę Azoty i złożyła ofertę redukcji 340 tzw. negawatów (zaoszczędzonych megawatów) w pakiecie letnim, oraz 360 negawatów w pakiecie zimowym.

- Zagregowanie tak dużej mocy było możliwe dzięki zaufaniu, jakim obdarzyli nas najwięksi przemysłowi odbiorcy - powiedział Tomasz Lesiewicz, prezes Enspirion.

Usługa redukcji zapotrzebowania na moc ma wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pozwala ograniczyć zużycie przygotowanych na to odbiorców, gdy wystąpi zagrożenie niedoborów energii.

Zobacz też: Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

Wśród klientów Enspirion są wielkie firmy przemysłowe, ale też i mniejsze firmy. To m.in. huty, zakłady chemiczne, cementownie, odlewnie, zakłady z branży spożywczej czy firmy telekomunikacyjne. Zgłosiły one gotowość przesunięcia procesów produkcyjnych na inne godziny lub czasowego przejścia na własne źródła zasilania.

- Wiele firm posiada instrumenty i zdolności, które mogłyby w takiej usłudze wykorzystać. Mogą okresowo przejść na wewnętrzne źródła zasilania, albo przesunąć w czasie pewno procesy, czego przykładem jest wcześniejsze utworzenie hałd w kopalniach - powiedział Piotr Chylmański, główny specjalista ds. DSR w Enspirion.

Zgodnie z warunkami przetargu, PSE może wezwać firmy do redukcji zużycia energii od poniedziałku do piątku. W pakiecie letnim firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w zimowym od 16 do 20.

PSE będzie zgłaszać wstępną potrzebę przeprowadzenia usługi dzień wcześniej. Firmy uczestniczące w programie gwarantowanym, każdorazowo zaproponują cenę, która nie może być wyższa niż maksymalna wskazana w przetargu. PSE będzie przekazywać informację o wyborze konkretnej oferty najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem redukcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, eng, pse, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2018

Voitcus[QUOTE] - Zagregowanie tak dużej mocy było możliwe dzięki zaufaniu, jakim obdarzyli nas najwięksi przemysłowi odbiorcy [/QUOTE] A czy nie na odwrót? … Czytaj całość

12-04-2018

paranojaPrzecież dopiero było że wiatraki szkodzą bo nie da się wyłączyć i przesunąc na inny termin.

Rozwiń komentarze (2)