Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

PSL apeluje do rządu o pomoc dla rolników w woj. zachodniopomorskim

8
Podziel się:

Rząd powinien pomóc rolnikom, którzy ucierpieli w nawałnicach w woj. zachodniopomorskim - powiedział w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaapelował m.in. o jak najszybszą wypłatę rolnikom zaliczek na dopłaty bezpośrednie i umorzenie podatku rolnego.

- Od wielu tygodni nie mogą oni wyjechać na swoje pola, wykonać zbiorów, nie mogą zakończyć żniw - mówi prezes PSL i apeluje o pomoc dla rolników
- Od wielu tygodni nie mogą oni wyjechać na swoje pola, wykonać zbiorów, nie mogą zakończyć żniw - mówi prezes PSL i apeluje o pomoc dla rolników (MAREK LASYK/REPORTER)

Na środowej konferencji prasowej w Sejmie lider PSL nawiązał do nawałnic, które w sierpniu dotknęły głównie województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, powodując m.in. awarie energetyczne. Zerwane zostały linie energetyczne, połamane słupy wysokiego, średniego i niskiego napięcia, uszkodzone stacje transformatorowe.

Zobacz także: Zobacz też: Polska po nawałnicach. Poważne podtopienia w wielu miejscach

Kosiniak Kamysz wskazywał, że obecnie wiele mówi się o pomocy ofiarom klęski żywiołowej w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim, ale nie o rolnikach w woj. zachodniopomorskim.

- Dziś ich sytuacja jest bardzo trudna. Od wielu tygodni nie mogą oni wyjechać na swoje pola, wykonać zbiorów, nie mogą zakończyć żniw, których zaawansowanie jest na poziomie ok 60 proc., podczas gdy są województwa, gdzie wszystkie żniwa są już zakończone - podkreślił polityk.

Według niego, straty rolników z tym związane mogą sięgnąć ok. miliarda zł. - Dlatego my, wspierając rolników z tego terenu, zgłaszamy kilka postulatów do rządu - poinformował.

Jak mówił, pierwszy z nich dotyczy wezwania do jak najszybszej wypłaty zaliczek na dopłaty bezpośrednie do rolnictwa. Według szefa PSL można je wypłacić do 70 proc., a w pierwszej kolejności powinni je otrzymać rolnicy, którzy są w bardzo trudnej sytuacji.

- Apelujemy też do wójtów i burmistrzów o umorzenie podatku rolnego, a rząd chcielibyśmy zobowiązać do rekompensaty tego umorzonego podatku - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że PSL chce też odroczenia spłaty rat dla tych, którzy dzierżawią pola, a w tym roku nie będą mieli z tego tytułu zysku. Zaapelował też o zabezpieczenie pieniędzy dla rolników "na odtworzenie swojego stanowiska pracy, na zakup materiału siewnego, zakup nawozów". "Rolnicy, którzy nie będą mieli plonów, nie mają z czego zainwestować na przyszły rok" - zaznaczył lider ludowców.

Jego zdaniem rolnikom pomóc może też KRUS, umarzając składki, które powinni odprowadzać rolnicy. Rząd nie może zostawić rolników samych - podkreślił lider PSL.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
you
7 lat temu
Jego troska wzbiera mnie na mdłości.
boni
7 lat temu
Kamysz już ci tęskno do koryta ?
BEZSTRONNY wi...
7 lat temu
Należy pomóc a nie kazać się modlić jak wskazał bosy mentor Wojtuś Cejrowski !!!
Gj
7 lat temu
Byłeś chłopku 8 lat w rządzie złodziei a teraz śmiesz pouczać PiS.
nie
7 lat temu
a ja protestuję ..... co to jedni uprzywilejowani w tym kraju?? tylko im trzeba pomagać i dopłacać, umarzać co umarzać jak np. ubez. zdrowotne płaci państwo 1 zł za każdy ha przeliczeniowy za każdego ubezpieczonego rolnika i domownika w gospodarstwie poniżej 6 ha???? czyście już oszaleli .... ta grupa jeszcze z komuny nie wyszła jeszcze tak opluwana UE wypłaca im żywą gotówkę ... kamysz zrób sobie baranka o ścianę...