Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Publikacja KNF o SKOK oparta na nieprecyzyjnych danych

0
Podziel się:

KNF zarzuca SKOK-om, że przez zagraniczną spółkę przejmują podmioty grupy i gromadzą zyski za granicą.

Publikacja KNF o SKOK oparta na nieprecyzyjnych danych
(PAP/Radek Pietruszka)
bFeMWxXF

- _ Publikacja KNF na temat SKOK-ów jest oparta na danych nieaktualnych i nieprawdziwych _ - uważa prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak. KNF zarzuca SKOK-om, że przez zagraniczną spółkę przejmują podmioty grupy i gromadzą zyski za granicą.

_ - Zastanawiam się, w jakim celu publikuje się tego typu dokumenty, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę szereg nieprawdziwych i nieaktualnych danych, które w tym dokumencie się znalazły _ - powiedział Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej SKOK.

Odniósł się w ten sposób do informacji KNF opublikowanej we wtorek na stronie internetowej Komisji - poświęconej systemowi Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce. W liczącym 66 stron raporcie KNF sformułowała szereg zarzutów dotyczących _ kapitałowych i personalnych _ powiazań w grupie SKOK-ów.

bFeMWxXH

Zdaniem KNF SKOK-i powinny niezwłocznie podjąć działania _ nakierowane na zasilenie finansowe Funduszu Stabilizacyjnego, powołanego przez ustawodawcę dla umożliwienia restrukturyzacji całego sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych _.

Komisja wskazuje, że Kasa Krajowa SKOK powinna to zrobić _ poprzez przekazanie zysków w postaci należnej dywidendy wypracowanej lub akumulowanej przez spółki wymienione w informacji _.

Chodzi głównie o zagraniczną spółkę SKOK Holding s.a.r.l., zarejestrowaną sześć lat temu w Luksemburgu, a wiec nie podlegającą pod krajową jurysdykcję i nadzór KNF. Według informacji KNF spółka, której głównym udziałowcem jest Kasa Krajowa SKOK, przejmuje kontrole nad wieloma kluczowymi podmiotami systemu SKOK w Polsce m.in.: Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, Asekuracją, Towarzystwem Finansowym SKOK. W tym roku pod jej kontrolą znajdowało się już 11 podmiotów grupy SKOK.

Według KNF, w 2013 r. cały system SKOK poniósł koszt na rzecz SKOK Holding w wysokości ponad 83 mln zł, a w tym roku ma to być ok. 70 mln zł. KNF wskazuje, że w SKOK Holding już zgromadzono zyski w wysokości 141 mln zł. _ - Kwota ta nie została wypłacona w postaci dywidendy dla Kasy Krajowej - tym samym nie zasiliła ona Funduszu Stabilizacyjnego przeznaczonego na realizację ustawowych obowiązków Kasy Krajowej _ - można przeczytać w informacji KNF. Komisja wykazuje także, że spółka SKOK Holding działa jedynie w sposób formalny i nie zatrudnia pracowników.

bFeMWxXN

KNF krytycznie oceniła też powiązania personalne w zarządach i radach nadzorczych podmiotów należących do systemu SKOK w Polsce, które - jej zdaniem - mogą wskazywać na _ konflikty interesów _ i naruszać ideę spółdzielczości członków SKOk-ów.

Odpowiadając na te zarzuty prezes Matusiak stwierdził, że Kasa Krajowa informowała KNF w korespondencji, w jaki sposób wykorzystała dywidendę ze SKOK holdingu. - _ Wskazywaliśmy, że te pieniądze zostały już do Kasy Krajowej pozyskane, w wysokości 50 mln zł, bo właśnie SKOK Holding objął obligacje wyemitowane przez Kasę Krajową. Wyjaśnialiśmy także, dlaczego wybraliśmy tę metodę, zamiast po prostu wypłacić dywidendę. Wynika to z prostego faktu, że gdybyśmy wypłacili dywidendę w tym roku, to poza tym, że byłoby to działanie jednorazowe, to ona zasiliłaby Fundusz Stabilizacyjny w roku przyszłym (po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i przeksięgowaniu zysku na Fundusz Stabilizacyjny) _ - mówił Matusiak. Jego zdaniem m.in. dzięki takiemu zabiegowi w Funduszu Stabilizacyjnym jest obecnie około 90 mln zł. Zapewnił też, że na taką kwotę _ są złożone wnioski ze SKOK-ów _, a Fundusz już je opiniuje i _ przydziela środki kasom w ramach prowadzonej działalności stabilizacyjnej _.

_ - Nie wiem, czemu to działanie ma służyć. Oparto je na danych nieaktualnych i nieprecyzyjnych. To jest kolejny raz, kiedy jesteśmy zaskakiwani pewnymi publikacjami - podkreślił Matusiak. Zamiast usiąść przy stole i normalnie jak ludzie porozmawiać, to jesteśmy co jakiś czas zarzucani takimi dokumentami _ - mówił o publikacji KNF. W związku z tą publikacją i przytaczaniem zawartych w niej informacji przez media poinformował, że _ jeżeli znajdą się podstawy _ - to rozważy w tej sprawie _ uruchomienie powództwa sądowego _.

W odpowiedzi na wieczorną konferencję prezesa Kasy Krajowej rzecznik KNF w przesłanym komunikacie podkreślił m.in., że zdaniem KNF - _ Kasy potrzebują powrotu do idei samopomocy, realnie istniejącej więzi pomiędzy członkami kas i wpływu członków na sektor _. Podkreślił też, że _ więź między członkami stanowi naturalny czynnik ograniczający ryzyko kredytowe i koszty, jest fundamentem zdrowej spółdzielczości _.

bFeMWxXO
Czytaj więcej w Money.pl
KNF odmówiła zatwierdzenia prezesów SKOK Powodem odmowy były...ich wcześniejsze dokonania. Oznaczają one _ brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą _.
PKO BP wystąpił o zgodę na przejęcie... PKO BP wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie kontroli nad SKOK im. Mikołaja Kopernika - poinformował UOKiK w komunikacie opublikowanym we wtorek na swojej stronie internetowej.
bFeMWxYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)