Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja dot. Puszczy Białowieskiej zaskarżona. Rzecznik restoru odpowiada

12
Podziel się:

Decyzję w sprawie zwiększenia wycinki zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Decyzja dot. Puszczy Białowieskiej zaskarżona. Rzecznik restoru odpowiada
(Nemo5576/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Nie cichną dyskusje wokół Puszczy Białowieskiej. Po jednej stronie sporu stoją organizacje ekologiczne, które sprzeciwiają się dodatkowej wycince drzew w ekosystemie wpisanym na listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO. Innego zdania jest Ministerstwo Środowiska, które w ten sposób chce chronić przyrodę przed inwazją kornika drukarza, którego plaga rozprzestrzenia się wewnątrz puszczy.

Decyzję w sprawie zwiększenia wycinki zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zauważając, że przed jej podjęciem resort nie rozważył należycie wątpliwości związanych z tą sprawą i nie przeprowadził konsultacji społecznych.

Głos zabrał również rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha, który zachęcił do rzeczowej dyskusji, opartej na rzetelnych danych, nauce i doświadczeniu polskiej szkoły ochrony przyrody. Odwołał się on również do wcześniejszej decyzji ministerstwa oraz działań rzecznika.

- Zastanawiam się, dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich nie interesował się sprawą puszczy, gdy była ona wpisywana na listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO. Uczyniono to bez konsultacji z ludźmi mieszkającymi w Puszczy. Czy RPO wówczas się tym zainteresował i bronił interesów lokalnej społeczności? - komentuje Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Dodał on, że mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego ponieśli wymierne straty z powodu błędnych decyzji poprzedniego rządu dot. puszczy. Skandalem jest to, że dzisiaj muszą swoje domy opalać węglem. A jak donosiły media, dym z tzw. małej emisji doprowadza do zanieczyszczenia powietrza w Puszczy Białowieskiej.

- Przypomnę też, że drewno do opalania domów ludzi mieszkających w Puszczy Białowieskiej sprowadzane jest z nadleśnictw oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Nie pamiętam, by w sprawach bezpośrednio dotykających obywateli, spowodowanych błędnymi decyzjami rządu PO-PSL, RPO zajmował stanowisko - twierdzi Paweł Mucha.

W 2011 roku poprzednie kierownictwo Ministerstwa Środowiska ograniczyło pozyskanie drewna w Puszczy Białowieskiej do 48,5 tys. metra sześciennego. Stało się to bez uprzedniej analizy społecznych i przyrodniczych skutków. W raporcie NIK z 2013 roku instytucja skrytykowała brak oceny wpływu zmniejszonego pozyskania drewna na rynek pracy i na stan drzew zagrożonych inwazją kornika.

Bierna czy czynna ochrona?

Organizacje ekologiczne nie chcą dodatkowej ingerencji w funkcjonowanie Puszczy Białowieskiej. Ich zdaniem natura w tym miejscu samodzielnie powinna sobie radzić.

Rzecznik resortu powiedział również, że ministerstwo przeprowadziło szereg działań w puszczy mający rozstrzygnąć, który ze sposobów ochrony przyrody będzie skuteczniejszy.

- Mamy dane, które mówią, jaki jest dokładny stan środowiska przyrodniczego w Puszczy Białowieskiej. Wydzieliliśmy 1/3 terenu, tak jak postulowały organizacje ekologiczne i zostawimy je bez żadnej ingerencji człowieka. Pozostałą część 2/3 puszczy poddamy ochronie czynnej zgodnej z nauką i najlepszą wiedzą, aby chronić siedliska i cenne gatunki, by nie dochodziło do dalszej degradacji środowiska. Zaprosiliśmy również organizacje ekologiczne do współpracy, do wspólnego monitorowania wydzielonych stref. Chcemy wspólnie obserwować, jak bierna i czynna forma ochrony wpłynie na stan środowiska przyrodniczego w puszczy - mówił Mucha.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
turnau1
8 lat temu
I bardzo dobrze - zobaczymy, co pokaże ta 1/3 terenu - o ile przeżyje!
Emel
8 lat temu
ech, znowu to samo. coraz więcej znajduje się nagłych specjalistów od dbania od środowisko, kiedy w telewizji pojawia się kolejny gorący temat. rozwiązanie jest proste i znalazło je Ministerstwo, the end.
puszcza
8 lat temu
Wycinka Puszczy - to wielki błąd ! Regulacja rzek zrobiła z nich rowy melioracyjne, które odprowadzają naszą wodę do morza.
ghfgfgdg
8 lat temu
Lotto znowu robi kumulacje na 1 szego pazdziernika bo ludzie wtedy pensje dostaja a emeryci i renciści emerytury!!! Nie grajcie w to bo chca kase od was wyciagnac!!!Wszystko wyglada na ustawione żeby jak najwiecej kasy od ludzi szarpnac i jeszcze jakies dodatkowe zgałady (szansy) bez szansy które wcale nie zwiekszaja wygranej a razej z portfela znikaja pieniadze!!! A Polska i Polacy biedni jak byli tak są i wystarczy sie rozejrzec dookoła!!! Najlepiej nie grac!!!
leon
8 lat temu
skoro jest to puszcza to nie powinno być zadnej ingerencji i działania człowieka jak równiez nie powinno być masowych polowań i strzeleń do zwierząt w tym dzikich zwierząt na terenie całego kraju