Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wycinka Puszczy Białowieskiej. Polska będzie płaciła 100 tys. euro dziennie kary, jeśli nie skończy z cięciami

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Polska będzie płaciła 100 tys. euro dziennie kary, jeśli nie skończy z cięciami

Służby podległe ministrowi Szyszce do tej pory były nieustępliwe. Jednak harvestery mogą wkrótce wyjechać z puszczy Fot. Tomasz Gzell
Służby podległe ministrowi Szyszce do tej pory były nieustępliwe. Jednak harvestery mogą wkrótce wyjechać z puszczy

Polska ma zakaz kontynuowania wycinki puszczy - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. To dalszy ciąg sprawy zapoczątkowanej przez Komisję Europejską, która wnioskowała o zakazanie Polsce dalszej wycinki.

Trybunał przychylił się do wniosku KE i zakazał dalszej wycinki. Na razie jest to środek tymczasowy, obowiązujący do czasu, aż Trybunał wyda ostatecznie orzeczenie. Jednak już teraz Polska ma wycofać harvestery z puszczy i poinformować KE o tym, z jakich działań zrezygnowała, a jakie kontynuuje ze względu na ich "konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego".

Jeśli Komisja uzna, że Polska nie zastosowała się do zakazu, może ponownie wnioskować do Trybunału. W przypadku, gdy ten potwierdzi wersję Komisji, nałoży na Polskę karę 100 tysięcy euro za każdy dzień trwania wycinki.

Działalność służb podległych ministrowi środowiska Janowi Szyszce jest od miesięcy przedmiotem olbrzymich kontrowersji. Wycince sprzeciwia się nie tylko społeczność międzynarodowa i ekolodzy, którzy na miejscy próbują blokować prace harvesterów. Nawet wicepremier Piotr Gliński przyznawał we wrześniowym wywiadzie dla Radia Wrocław, że "nie jest zwolennikiem" wycinki.

Zobacz też: Balcerowicz: PiS prowadzi nas w stronę drugiej Grecji


Żadne dotychczasowe apele do ministra Szyszki nie doprowadziły do zmiany jego stanowiska. Według szefa resorty cięcia są konieczne, bo w ten sposób walczy się z plagą kornika, który atakuje puszczę.

Jednak w poniedziałek dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski przyznał, że harvestery prawdopodobnie zakończą prace w puszczy. Jak powiedział na antenie RMF FM, maszyny te wykonały swoje zadanie i reszta prac będzie już dokończona ręcznie.

Czytaj także
Polecane galerie
yut
2017-12-15 17:43
takie to katolyki z polski sa...lubia zabijac dla zabawy, jak by mogli to ludzi tez...............
60+
2017-12-13 13:17
SZYSZKO ZE SWOJEGO PRYWATNEGO MAJĄTKU !!!!
rycho
2017-12-13 12:45
Szyszko powinien sam płacić ze swojej kieszeni za swoje durne decyzje. tak samo powinni urzędnicy podejmujące niezgodne z prawem decyzje. .
Pokaż wszystkie komentarze (73)