Notowania

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Polska będzie płaciła 100 tys. euro dziennie kary, jeśli nie skończy z cięciami

Polska ma zakaz kontynuowania wycinki puszczy - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. To dalszy ciąg sprawy zapoczątkowanej przez Komisję Europejską, która wnioskowała o zakazanie Polsce dalszej wycinki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Gzell)
Służby podległe ministrowi Szyszce do tej pory były nieustępliwe. Jednak harvestery mogą wkrótce wyjechać z puszczy

Trybunał przychylił się do wniosku KE i zakazał dalszej wycinki. Na razie jest to środek tymczasowy, obowiązujący do czasu, aż Trybunał wyda ostatecznie orzeczenie. Jednak już teraz Polska ma wycofać harvestery z puszczy i poinformować KE o tym, z jakich działań zrezygnowała, a jakie kontynuuje ze względu na ich "konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego".

Jeśli Komisja uzna, że Polska nie zastosowała się do zakazu, może ponownie wnioskować do Trybunału. W przypadku, gdy ten potwierdzi wersję Komisji, nałoży na Polskę karę 100 tysięcy euro za każdy dzień trwania wycinki.

Działalność służb podległych ministrowi środowiska Janowi Szyszce jest od miesięcy przedmiotem olbrzymich kontrowersji. Wycince sprzeciwia się nie tylko społeczność międzynarodowa i ekolodzy, którzy na miejscy próbują blokować prace harvesterów. Nawet wicepremier Piotr Gliński przyznawał we wrześniowym wywiadzie dla Radia Wrocław, że "nie jest zwolennikiem" wycinki.

Zobacz też: Balcerowicz: PiS prowadzi nas w stronę drugiej Grecji

Żadne dotychczasowe apele do ministra Szyszki nie doprowadziły do zmiany jego stanowiska. Według szefa resorty cięcia są konieczne, bo w ten sposób walczy się z plagą kornika, który atakuje puszczę.

Jednak w poniedziałek dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski przyznał, że harvestery prawdopodobnie zakończą prace w puszczy. Jak powiedział na antenie RMF FM, maszyny te wykonały swoje zadanie i reszta prac będzie już dokończona ręcznie.

Tagi: wycinka puszczy białowieskiej, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2017

kurdupelprecz z szyszkiem ,precz z pissem

20-11-2017

AbgSzyszko i jego kumple powinni mieć skonfiskowanej majatki

20-11-2017

hORnETPolska to MY - to nie prezes i jego banda.

Rozwiń komentarze (73)

Wybrane dla Ciebie