Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin przyznał: Rośnie bezrobocie w Rosji

0
Podziel się:

Prezydent zaniepokojony jest też coraz częstszymi opóźnieniami w wypłatach wynagrodzeń.

Putin przyznał: Rośnie bezrobocie w Rosji
(AP/East News)

W Rosji wzrasta bezrobocie - poinformował Władimir Putin na spotkaniu z rządem. Według gospodarza Kremla, ministrowie muszą zwrócić baczną uwagę na zwiększającą się liczbę osób pozostających bez pracy, a także na pojawiające się coraz częściej opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń. Jego słowa zbiegły się z prognozami Banku Światowego, który przewiduje, że w 2015 roku gospodarka Rosji skurczy się aż o 3,8 procenta, a w 2016 - o dalsze 0,3 proc.

Według danych, które przedstawił rosyjski prezydent wzrost bezrobocia jest minimalny w porównaniu do ubiegłego roku.

Jednak najbardziej niepokoi Władimira Putina to, że spora grupa Rosjan, ze względu na trudną sytuację ich firm pracuje mniej niż 5 dni w tygodniu, w tym część z nich znajduje się w okresie wypowiedzenia.

Tymczasem optymistyczne dane na temat sytuacji finansowej Rosji opublikował Bank Centralny. Z danych, które znalazły się na oficjalnych stronach internetowych tej instytucji wynika, że w ostatnich dniach marca zwiększyły się aż o 8 miliardów dolarów walutowe rezerwy Federacji Rosyjskiej. Obecnie Moskwa ma do dyspozycji prawie 361 miliardów dolarów.

Będzie coraz gorzej

Według prognoz Banku Światowego gospodarka Rosji weszła w dłuższą recesję - pisze tymczasem dziennik "Wiedomosti". Kryzys zaufania dotknął gospodarkę mocniej niż sankcje i spadek cen ropy - dodaje rosyjska gazeta.

BŚ przewiduje, że w 2015 roku gospodarka Rosji skurczy się o 3,8 procenta, a w 2016 - o 0,3 proc. Jest to zasadniczy scenariusz oparty na prognozie cen ropy na poziomie 53 dolarów za baryłkę w 2015 roku i 57 dolarów w 2016 roku.

- Pozostają dwa kluczowe problemy polityczne - jak Rosja będzie przystosowywać się do nowych cen ropy i do sankcji. Jeśli wziąć perspektywę średnioterminową, to głównym problemem dla Rosji jest utrzymujący się niedobór inwestycji - cytują "Wiedomosti" główną ekonomistkę w BŚ ds. Rosji Birgit Hansl.

Przyczynę spadku inwestycji już przed dwoma laty Bank Światowy określił jako "kryzys zaufania do państwa wywołany niespełnionymi nadziejami na reformy" - relacjonują "Wiedomosti". Kryzys ten, który zahamował wzrost rosyjskiej gospodarki, zaczął się jeszcze przed nałożeniem sankcji związanych z konfliktem na Ukrainie i przed spadkiem cen ropy; sankcje dodatkowo uderzyły w zaufanie inwestorów.

Raport BŚ nosi tytuł "Początek nowej ery gospodarczej?". "Wiedomosti" cytują dyrektora przedstawicielstwa BŚ w Moskwie Michała Rutkowskiego, który wyjaśnił, iż ta nowa era dla Rosji rzeczywiście różni się od tego, co było w latach 2012-2013. - Chciałbym być bardziej optymistyczny, dlatego postawiliśmy znak zapytania - wskazał Rutkowski.

BŚ ocenia w raporcie, że spadek gospodarczy zagraża osiągnięciom Rosji w sferze socjalnej z ostatnich 10 lat. W 2015 roku liczba osób żyjących w ubóstwie wzrośnie z obecnych 11 proc. do 14 proc., przewyższając poziom z 2007 roku. Będzie to pierwszy istotny wzrost poziomu ubóstwa po kryzysie z 1998 roku.

"Wiedomosti" cytują też wypowiedź byłego ministra finansów Rosji Aleksieja Kudrina: - Gospodarka wpadająca w stagnację przez najbliższe co najmniej pięć lat - prawie już jesteśmy na to skazani. Nawet jeśli zacząć teraz reformy, to nie przyniosą one efektu w ciągu roku czy dwóch lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin do oligarchów: "Wracajcie z pieniędzmi" Na spotkaniu z rosyjskimi miliarderami i liderami biznesu Władimir Putin zalecał pośpiech ze ściąganiem kapitału do Rosji. Sugerował, że środki finansowe znajdujące się w innych państwach mogą zostać zamrożone.
Koniec embarga dla "przyjaciół Rosji" Rosja wznowi handel spożywczy z: Grecją, Cyprem i Węgrami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)