Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.10.2017 13:53

KNF nałożyła karę na PZU. Ubezpieczyciel musi zapłacić 2,3 mln zł

To kara za późnienia w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnienie obowiązków informacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
To kara m.in. za opóźnienia w przyznaniu i wypłacie odszkodowania

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę 2,3 mln zł na PZU SA, a karę 320 tys. zł na Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia m.in. za przypadki opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania - poinformowała KNF.

Kara pieniężna na oba towarzystwa została nałożona za "naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych" - tłumaczy Komisja Nadzoru Finansowego.

Oznacza to, że karę nałożono "w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych".

Zobacz także: * *Hakerzy zaatakowali kilka banków i KNF

W przysłanym do redakcji money.pl oświadczeniu spółka tłumaczy, że kara dotyczy przekroczenia terminów likwidacji 43 szkód z lat 2009-2011, gdy do opóźnień dochodziło w okresie, w którym do PZU SA zgłaszano bardzo wiele szkód w związku z powodziami występującymi w różnych regionach Polski. Natomiast dwie szkody pochodzą z 2014 roku.

- W tych latach PZU SA obsłużyło kilka milionów szkód, więc liczba szkód w których wystąpiły błędy jest śladowa, jest to „promil promila” - tłumaczy PZU.

Spółka przekazała do KNF informację, że w wielu przypadkach doszło do przedawnienia zarówno w związku ze zmianami kodeksu postępowania administracyjnego, jak i w związku z wcześniejszym orzecznictwem sądów administracyjnych.

- PZU SA poinformowało także KNF, że stale usprawnia procesy likwidacji szkód (w wyjaśnieniu wymieniono 10 usprawnień w zmianach organizacyjnych w procesie likwidacji). Aktualnie PZU SA oczekuje na doręczenie decyzji wraz z uzasadnieniem. Od decyzji KNF przysługuje spółce wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez KNF, który wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wraz z uzasadnieniem - dodaje spółka.

W przypadku Ergo Hestii, jak podała KNF, "znacząca część naruszeń stwierdzonych w toku postępowania dotyczyła działalności MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które zostało przejęte przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.".

Tagi: gospodarka, ubezpieczenia, finanse, knf, pzu, Ergo Hestia, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2017

KLIENT PZU !!!Od czego jest Pani sadurska pracująca za marne 100 tys. miesięcznie ,aby w firmie pracowano źle !!! ???

19-10-2017

polPZU to firma złodziejska opłacaj składki w terminie a oni lecą w klip.Z taką firmą lepiej się nie wiązać

18-10-2017

ElaMiałam operację oczu i ubezpieczona jestem w PZU. Za pierwsze oko zapłacili ale gdy drugie zoperowano PZU nie wypłaciła mi za operację stwierdzając … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)