Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KNF nałożyła karę na PZU. Ubezpieczyciel musi zapłacić 2,3 mln zł

KNF nałożyła karę na PZU. Ubezpieczyciel musi zapłacić 2,3 mln zł

To kara m.in. za opóźnienia w przyznaniu i wypłacie odszkodowania Fot. Stefan Maszewski/REPORTER
To kara m.in. za opóźnienia w przyznaniu i wypłacie odszkodowania
Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę 2,3 mln zł na PZU SA, a karę 320 tys. zł na Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia m.in. za przypadki opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania - poinformowała KNF.

Kara pieniężna na oba towarzystwa została nałożona za "naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych" - tłumaczy Komisja Nadzoru Finansowego.


Źródło: knf.gov.pl

Oznacza to, że karę nałożono "w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych".

Zobacz także: Hakerzy zaatakowali kilka banków i KNF

 

W przysłanym do redakcji money.pl oświadczeniu spółka tłumaczy, że kara dotyczy przekroczenia terminów likwidacji 43 szkód z lat 2009-2011, gdy do opóźnień dochodziło w okresie, w którym do PZU SA zgłaszano bardzo wiele szkód w związku z powodziami występującymi w różnych regionach Polski. Natomiast dwie szkody pochodzą z 2014 roku.

- W tych latach PZU SA obsłużyło kilka milionów szkód, więc liczba szkód w których wystąpiły błędy jest śladowa, jest to „promil promila” - tłumaczy PZU.

Spółka przekazała do KNF informację, że w wielu przypadkach doszło do przedawnienia zarówno w związku ze zmianami kodeksu postępowania administracyjnego, jak i w związku z wcześniejszym orzecznictwem sądów administracyjnych.

- PZU SA poinformowało także KNF, że stale usprawnia procesy likwidacji szkód (w wyjaśnieniu wymieniono 10 usprawnień w zmianach organizacyjnych w procesie likwidacji). Aktualnie PZU SA oczekuje na doręczenie decyzji wraz z uzasadnieniem. Od decyzji KNF przysługuje spółce wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez KNF, który wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wraz z uzasadnieniem - dodaje spółka.

W przypadku Ergo Hestii, jak podała KNF, "znacząca część naruszeń stwierdzonych w toku postępowania dotyczyła działalności MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które zostało przejęte przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.".

pzu, finanse, ergo hestia, gospodarka, ubezpieczenia, KNF
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
woo
2018-01-22 13:39
czytać ćmoki ze zrozumieniem ....dotyczy ok. 2010r
pol
2017-10-19 03:46
PZU to firma złodziejska opłacaj składki w terminie a oni lecą w klip.Z taką firmą lepiej się nie wiązać
Ela
2017-10-18 17:13
Miałam operację oczu i ubezpieczona jestem w PZU. Za pierwsze oko zapłacili ale gdy drugie zoperowano PZU nie wypłaciła mi za operację stwierdzając ze nie minęło 60 dni. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Pokaż wszystkie komentarze (5)