Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Rachunki za energię elektryczną mogą być mocno zawyżone. Cyfrowe liczniki przekłamują zużycie prądu

207
Podziel się:

Badacze doszli do wniosku, że cyfrowe liczniki energii elektrycznej nie są przystosowane do specyfiki działania urządzeń energooszczędnych.

Rachunki za energię elektryczną mogą być mocno zawyżone. Cyfrowe liczniki przekłamują zużycie prądu
(Nan Palmero/Flickr (CC BY 2.0))

Nawet sześciokrotnie zawyżone odczyty zużycia energii elektrycznej mogą wykazywać elektroniczne liczniki. Jak udowodnili holenderscy naukowcy, nowoczesne liczniki nie są dostosowane do specyfiki urządzeń energooszczędnych, przez co wykazują znacznie wyższe niż realne zużycie prądu. Czy oznacza to, że Polacy masowo płacą zawyżone rachunki?

Trzej naukowcy z uniwersytetów w Amsterdamie i Enschede przeprowadzili test cyfrowych liczników energii elektrycznej wyprodukowanych w latach 2004-2014. Wszystkie urządzenia miały właściwe certyfikaty dopuszczające do zastosowania.

W czasie eksperymentu wszystkie liczniki wypadły źle. Co gorsza, siedem z dziewięciu testowanych urządzeń wskazały wyższe niż rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. W przypadku jednego z liczników odczyt był zawyżony aż o 582 proc. Z kolei dwa liczniki zaniżały zużycie, ale najwyżej o 30 proc.

Badacze doszli do wniosku, że cyfrowe liczniki energii elektrycznej nie są przystosowane do specyfiki działania urządzeń energooszczędnych, takich jak żarówki diodowe, które nie charakteryzują się ciągłym poziomem zużywanej energii.

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "IEEE Electromagnetic Compatibility Magazine".

Odkrycie holenderskich badaczy jest o tyle niepokojące, że może oznaczać, że wielu Polaków płaci bardzo zawyżone rachunki za prąd. Wszyscy dostawcy energii elektrycznej w Polsce sukcesywnie zastępują starego typu liczniki mechaniczne urządzaniami cyfrowymi.

WP money zwrócił się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki oraz największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Gdy otrzymamy odpowiedzi, niezwłocznie je opublikujemy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(207)
Beers
4 miesiące temu
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wskazania licznika inteligentnego mogą się różnić z tym, co otrzymamy na fakturze ... To już jest totalny odlot ! Nie dość, że zrobili kilkanaście składników, w których sam diabeł się nie połapie, to jeszcze to ! Jednym słowem : złodzieje !!!
Grzegorz gdan...
6 lat temu
Witam około 2 lata temu zmienili mi liczniki na cyfrowe. Po czym dostałem fakturę 3 razy wyższa niż zawsze. Po pół rocznej walce z energią oczywiście przegranej ,rachunki spadły o 1/3. Dwa lata minely i niestety znów dostałem wyższa fakture o 100%. Ciekawe nie! Co lepsze wszyscy moi sasiedzi dostali faktury powiekszone przynajmniej o 100%Znow bede walczyc z monopolistami. Moze w koncu UOKiK by sie tym zainteresowal, bo wygląda na to że Energa coś kombinuje z tymi licznikami.
Piotr
7 lat temu
Mam nowy licznik który na siłę mi wciśnięto . Efekt ? Średnie zużycie prądu wzrosło natychmiast o średnio 2 kWh dziennie !! Jeśli tylko będzie jakiś pozew zbiorowy na pewno się dołączę .
kukund
7 lat temu
niestety, najgorsze jest to ze operator nie interweniuje. mialem podobna batalie z operatorem i ostatecznie zdecydowalem sie na zmiane. wybralem Axpo - nie dosc, ze znacznie nizsze ceny pradu to jeszcze bardzo wysoka klasa obslugi i zero problemow:)
tellyouwhat
7 lat temu
"Nie są dostosowane", bo tacy właśnie są pseodoinżynierowie "ery cyfrowej"
...
Następna strona