Notowania

Radosław Sikorski nie startuje w wyborach, ale nadal będzie żył na koszt Sejmu po zakończeniu kadencji

Na wypłatę odpraw w tegorocznym budżecie Kancelarii Sejmu przeznaczono 19,6 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Grzegorz Rogiński/KPRM)
Styczeń 2012 r. Radosław Sikorski jeszcze jako szef MSZ w rządzie Donalda Tuska.

Nie będzie posłem, ale otrzyma z Kancelarii Sejmu 30 tys. złotych. Choć Radosław Sikorski ogłosił, że rezygnuje ze startu w jesiennych wyborach - na przekór swojej wcześniejszej deklaracji, że będzie "jedynką" w Bydgoszczy - jeszcze trzy miesiące po zakończeniu obecnej kadencji będzie pobierał odprawę.

Aktualizacja 16:13

Skąd kwota 30 tys. zł? Wynika to z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która stanowi, że "posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń". Uposażenie posła to 9 892,30 zł brutto tys. zł.

Uposażenie poselskie nie przysługuje jedynie tym parlamentarzystom, którzy na czas sprawowania mandatu prowadzą działalność gospodarczą, nie korzystają z urlopu bezpłatnego lub nie zawiesili emerytury lub renty. Ale to bardzo rzadkie przypadki.

Co istotne, wysokość odprawy, która wynosi dokładnie 29 676,90 zł brutto, jest identyczna dla wszystkich posłów i nie jest uzależniona od tego, czy dany parlamentarzysta wykonywał mandat przez całą kadencję, czy nie.

Jak poinformowało Money.pl biuro prasowe Kancelarii Sejmu, na wypłatę odpraw w tegorocznym budżecie Kancelarii przeznaczono 19,6 mln zł. "Z tej kwoty będą wypłacane nie tylko odprawy parlamentarne, ale też np. odprawy dla pracowników biur poselskich, a także klubów i kół poselskich i parlamentarnych. Pieniądze z tej puli będą też przeznaczone na wypłatę pierwszych uposażeń dla nowo wybranych posłów" - napisano w komunikacie.

Z ustawy wynika, że odprawa nie przysługuje tylko w jednym przypadku - jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję. Wypłaty odprawy nie blokuje nawet śmierć parlamentarzysty. "W razie śmierci posła lub senatora w czasie wykonywania mandatu lub w ciągu trzech miesięcy po jego wygaśnięciu, przysługuje odprawa pośmiertna na zasadach i w wysokości określonych dla pracowników w Kodeksie pracy" - brzmi art. 39 ust. 2 ustawy.

To odwołanie do Kodeksu pracy w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora nie oznacza jednak, że pod względem zasad wypłacania odpraw posłowie podlegają zbliżonym zasadom, jak zwykli pracownicy. Z Kodeksu pracy wynika bowiem, że jeśli pracownik przepracował 2 lata lub mniej, dostanie równowartość miesięcznego wynagrodzenia, a trzykrotność wynagrodzenia przysługuje dopiero po przepracowaniu ośmiu lat.

Wróćmy jednak do Radosława Sikorskiego. Były minister spraw zagranicznych, a następnie marszałek Sejmu, na razie nie ujawnił swoich planów, ale jak spekulują eksperci, do których zwróciła się Informacyjna Agencja Radiowa, ma przed sobą takie opcje jak wykłady na zagranicznych uczelniach, praca w think tankach, czy doradztwo biznesowe.

Tagi: odprawy poselskie, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz