Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
państwo islamskie
21.05.2015 06:22

Radykalni islamiści finansują przedszkola i szkoły w Kosowie

Kosowo, którego ludność stanowią w ogromnej większości muzułmanie, jest jednym z krajów europejskich, z których pochodzi proporcjonalnie najwięcej dżihadystów walczących w szeregach Państwa Islamskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Największy dziennik wydawany w Kosowie "Koha", powołując się na zagraniczne tajne służby, napisał że islamscy ekstremiści działający pod przykrywką najrozmaitszych organizacji pozarządowych finansują w tym kraju liczne przedszkola, szkoły i licea.

Gazeta podaje, że działalnością tą zajmuje się w Kosowie jedenaście osób, które kierują propagowaniem radykalnego islamizmu. Utrzymują one stały kontakt z radykalnymi islamskimi imamami w Iraku oraz Bośni i Hercegowinie. Finansowani są przez skrajnych islamistów z emiratów Zatoki Perskiej oraz z Arabii Saudyjskiej.

Kosowo, którego ludność stanowią w ogromnej większości muzułmanie, jest jednym z krajów europejskich, z których pochodzi proporcjonalnie najwięcej dżihadystów walczących w szeregach Państwa Islamskiego (IS).

Jak oceniają władze Kosowa, około 300 obywateli tego bałkańskiego kraju walczy lub walczyło w szeregach wojsk IS w Iraku i Syrii; dotąd straciło życie około czterdziestu z kosowskich bojowników IS.

W ubiegłym roku władze Kosowa zakazały działalności piętnastu organizacji pozarządowych podejrzewanych o pośredniczenie w przekazywaniu środków finansowych od islamskich ekstremistów.

Ostatnio prokuratura kosowska oskarżyła 32 osoby o działalność terrorystyczną i przynależność do struktur Państwa Islamskiego, czego zakazuje kosowskie prawo.

Kosowo, dawna serbska prowincja, licząca 1,8 mln mieszkańców, w większości Albańczyków, zostało dotąd uznane przez ponad sto państw świata, w tym większość państw Unii Europejskiej. Nie uznały go m.in. Rosja i Serbia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: państwo islamskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz